• tik tok

Buško jezero: Raj za ribolovce na babušku i soma

Apr 23, 2024

Foto: Printscreen Youtube

Buško jezero je jako bogato ribljim fondom. U njemu danas svoje stanište pronalaze: som, šaran, pastrva, babuška, klen, drlja, oštrulj. U prošlosti ovo jezero je bilo još bogatije ribom ali nažalost zbog ljetnih suša i smanjenja nivoa vode kao i krivolova brojnost je manja ali ipak zadovoljavajuća.

Sa sigurnošću se može tvrditi kako je babuška najbrojnija riba u Buškom jezeru. Od njezinog ubacivanja u jezero babuška se dobro prilagodila novom staništu te se jako brzo razmnožila. Prosječna lovna težina babuške kreće se oko 500 grama, ali je moguće naići i na babušku tešku preko 2 kilograma. Ovo je riba dna, sa koga jede dijelove biljaka i životinjice. Ljeti, kada je vrijeme toplije i metabolizam brži, hrani se intenzivnije, a zimi pada u skoro potpuno latentno stanje. U stanju je da preživi u u vodama koje se potpuno lede zahvaljujući kožnoj izlučevini koja se ne mrzne. Također, kao i karas, u toku sušnih mjeseci, u stanju je  ukopati se  u zemlju i tako ukopana preživi potpuno isušivanje bare ili jezera. Ova riba je jako kvalitetna ako se dobro pripremi. Najveći nedostatak ove ribe je prevelika količina kostiju i ljuske koju je nezgodno očistiti pa ju ribari često izbjegavaju.

U zadnje vrijeme somova u Buškom jezeru ima u prilično velikom broju. Očito mu mulj jezera jako odgovara. U svijetu su zabilježeni primjerci soma od čak 300 kg. Som ima veliku glavu, s velikim ustima i sitnim zubićima. Na gornjoj usni ima dva velika brka, a na donjoj četiri mala. Tijelo mu je golo i ljigavo, a od glave prema repu sve tanje i plosnatije. Donja mu je perajica vrlo uska i produljuje se do kraja repa. Som je noćni grabežljivac, iako se kreće i danju kad se voda zamuti i digne. Poznato je da će som krenuti u potragu za hranom ljeti za vrijeme žestokih oluja, pljuskova i grmljavina. Kada pođe za hranom, kreće se i po najjačim vodenim strujama, a poći će i na plića mjesta. Som je proždrljiv svežder koji napada sve živo. Som ne voli hladnoću, pa zimu provede zakopan u mulju. Kada se dignu mutne proljetne vode, diže se i som sa svog zimovanja. Som najbolje grize u toku ljeta pa do početka zime. Prema tvrdnjama kulinarskih gurmana meso mu je izvrsno i s malo kostiju.

(Balans)