• tik tok

(FOTO) Sajam žena sa sela: Život na selu je težak, ali kuća je puna svega

Oct 15, 2022

Povodom Međunarodnog dana žena sa sela,  Udruženje “Vive Žene” iz Tuzle , uz podršku Udruženja i grupa iz sjeveroistočne BIH -Podrinje, organizovalo je Sajam proizvoda žena sa sela, gdje su žene predstavile i prodavale domaće proizvode.

Ovo je sedma godina da žene na ovaj dan dolaze u Tuzlu te na Trgu slobode prodaju ono što su pripremile. A toga je zaista puno. Štandovi su krcati raznim džemovima, sokovima, salatama, sušenim šljivama, mliječnim proizvodima, grahom, medom, orasima, tahranom, pekmezom i brojnim drugim proizvodima. Tu je i ajvar koji radi Olivera Stanišić iz Vlasenice.

“Za ajvar vodim evidenciju i toga sam do sada spremila 300 kg. Nešto se prodalo, nešto je još malo ostalo. Imam stalno mušterije, proda se”- kaže Olivera i dodaje da se narod okrenuo zdravoj ishrani tokom pandemije koronavirusa te se sve više cijeni domaći organski proizvod.

O selu se ne može pričati bez mliječnih proizvoda koje je na štand izložila Kadira Nukić iz Bratunca.

“Imam tu mlijeko, kajmak, razne sirevi, tvrdi, sir sa kajmakom, sir sa paprikom, pravim i suhe, ali nisam ponijela njega ovaj put”- kaže Kadira i nudi nam da degustiramo njen specijalitet, a to je masni sir sa peršunom i origanim koji je veoma ukusan. Pitamo je kakav je život na selu.

“Da je dobar, nije, ali opet je dobar na osnovu naših majki i nana. Super je opet. Živjet se mora, nije dobar ni u gradu. Bila sam i u gradu i ako nemaš para, nećeš pojesti”- kroz smijeh kaže Kadira. Preko puta nje na štandu stoji Zuhra Šaćirović iz  Bratunca. Kaže da je sinoć kasno završila kazan pekmeza da bi danas mogla stići na sajam. Ove godine je osušila dvije tone šljive u posebno napravljenjoj sušnici. Ističe da je dobar dio prodala. Nešto na pijaci u Bratuncu, nešto na sajmu. Osim toga, uzgaja krompir, maline, povrće u plasteniku. I kada završi poslove u ljetnoj sezoni, onda ima vremena da zimi plete čarape.

“Imam ovce, pa koristim vunu od njih. Valja oprati, iščeljšati, ispresti pa onda ide pletenje. Imam različitih dezena. Čarape kupuju svi jer su zdrave”- kaže Zuhra.

Daleko je poznato i kupinovo vino koje prave Rade i Suada Obradović iz Bratunca, a koje se brzo rasproda gdje god ga donesu. Njegov okus je jedistven i velika potražnja je za tim vinom. Ali Obradovići rade i druge proizode.

“Ponijeli smo danas i svježe maline, džemove od kupine, maline, šipurka. Imamo i domaće sokove, donijeli smo i kolača. Potrudili smo se”-priča Suada. Ona dodaje da je život na selu težak, ali da sve ima svoje čari.

“Ne znaš ni koliko traje radni dan. Ipak, na kraju, kuća je puna svega i zadovoljni smo”- zaključuje Suada.

Da su vrijedne bile i ove godine, pokazale su žene iz Udruženja”Jadar” iz Konjević Polja kod Bratunca.

“Udruženje je osnovano 2003.godine i okuplja oko 90 članica samohranih majki i povratnica. To su nezaposlene žene koje su se vratile tamo, bave se poljoprivredom i to je jedina njihova zarada. Bitni su nam ovi sajmovi jer se uspije gotovo sve prodati”- pojašanjava Safeta Beganović i dodaje da ljudi prepoznaju kvalitet jer jednom kada probaju, uvijek se kasnije traži tegla i flaša više.

 Ove žene su nezaposlene i žive od poljoprivrede, a već godinama su dio projekta ekonomskog osnaživanja žena sa sela.

“Kako bi se situacija u cijeloj BiH popravila, moramo raditi u svim lokalnim zajednicama. Mi radimo sa ženama iz Podrinja, koje rade u mreži, pokreću razne teme, razgovaraju, uče i to prenose u lokalne zajednice i osnažuju je”- pojasnila je Ana Maria Divković, iz UG “Vive žene” Tuzla

Od naredne godine projekat ulazi u drugu fazu, pa će žene imati mogućnost da registruju gazdinstva i plaćaju sebi doprinose, a do tada će nastaviti vrijedno raditi na svojim imanjima i promovisati zdrav način ishrane, ali i snagu žena sa sela.

(Nataša Tadić)