Rade i Suada Obradović iz Bratunca godinama se bave poljoprivredom, a najviše proizvode malinu i kupinu. Njihovo kupinovo vino je veoma traženo i cijenjeno.
Obradovići imaju dva velika plastenika u kojem uzgajaju povrće, četiri dunuma ljetne maline, dva dunuma jesenske maline te dva dunuma kupine. Trenutno je aktuelna berba malina.
” Zadovoljna sam ovom godinom. Još je rano govoriti, ali za sada je dobro. Vrijeme nas fino služi. Prošle godine je bio grad pa su nam malo maline oštećene, ali nadamo se da će na kraju sve biti dobro”- priča Suada.
U ovaj posao je uključena cijela porodica. Kada je berba, troje djece ovog bračnog para, planira odmor i pomaže roditeljima.
” Otkup kupine i maline nam je zagarantovan preko obližnje hladnjače. Ova godina je dobra, cijena je dobra. Ne treba se žaliti. Od maline se može izvući dobra zarada. Cijene đubriva i svega su ove godine otišle, ali ne treba se žaliti”- kaže Suada. Proizvodnja ovisi od mnogo faktora, a najviše od vremenskih uslova.
” Stignemo sve. Sada kada je berba, malo je teže. Ali saberemo se nas dvoje i dođu sinovi i kćerka. To nam, je najbitnije. Ostalo možemo sami. Kopanje, frezanje, vezanje, košenje. I tu nije bitno vrijeme. Ali kada je berba, ako ne oberemo taj dan, padne kiša, kada uđemo u malinjak, malina opala i propala”- pojašnjava Rade. I nakon velikog truda i rada, čeka se formiranje otkupne cijene. Rade kaže da bio cijena mogla biti oko 8 ili 8,50 KM.
” Pretprošla je bila 3,50 KM, ali na osnovu tadašnjih cijena. Ove godine je gorivo otišlo više nego dupla, pa vjerovatno da će i nama dati neku solidnu cijenu za malinu”- nada se ovaj poljoprivrednik. Inače, Rade je bez posla ostao 2015.godine i odlučio je ne vraćati se više u firmu već se posvetiti poljoprivredi u potpunosti.
” Čekam 65 godina za penziju starosnu. Odlučio sam da ne radim nigdje više. Proširio sam ovo ovdje i može se opstati, ali ako bude cijena dobra”- ističe on. Prošle godine je ova porodica proizvela četiri tone maline i više od dvije tone kupine. Osim toga, određena količina je otišla u slobodnoj prodaji jer se za kvalitne maline iz Bratunca, daleko čulo.
” Dođu iz Sarajeva žene i uzmu po 50 ili 100 kilograma maline. Po tonu kupine smo prerađivali u vino i prodavali po 500, 600 litara vina. I to je išlo i dobra je cijena bila dok je kupina bila 0,80 pfeninga. Prošle godine je bila 4 KM, a vino 6 ili 7 KM, ako ga digneš na 10, gotovo je. Tako da smo se odlučili za par stalnih mušterija kojima odradimo 200, 300 litara vina i to je to”- kaže naš sagovornik.
Ne vrijedi kukati, već treba raditi, nastavlja Rade. U suprotnom, najbolje je sve prestati raditi i pokositi malinjak.
” Onda ideš u firmu i radiš za 500, 600 KM, ustaješ i po snijegu i po ledu, po kiši da ideš na posao da radiš. Ne zaradiš i nisi zadovoljan. Ja sam zadovoljan ovim “- kaže on.
Slično misli i njegova supruga. Obradovići posjećuju sajmove i prezentiraju svoje proizvode, a posebno kupinovo vino, sokove te ajvar. Suada često ide i na seminare i edukacije te se umrežava sa drugima i to vidi kao dobru šansu za plasman proizvoda.
” Može se živjeti na selu. Nije lako, ali može se živjeti i uštedjeti”- poručuje ova vrijedna poljoprivrednica.
Nataša Tadić