• tik tok

(FOTO) Mještani Špionice izašli na protest: Nećemo dozvoliti da se otvori kamenolom

May 8, 2024

Foto: Azra Muminović

Stanovnici Mjesne zajednice Špionica Centar, uz pomoć Aarhus centra,  danas su u Srebreniku održali miran protest šaljući jasne poruke da ne žele kamenolom u svom okruženju.

Kamenolom predstavljao ozbiljnu prijetnju za stambene objekte u naseljima Krč, Radiči, Špionica Centar, Špionica Donja, Bogdanovići, Vrela i Vidrovići, gdje živi preko 3000 stanovnika. Buka, vibracije i prašina bi značajno utjecale na zdravlje, mir i sigurnost ovog stanovništva, čineći život nepodnošljivim. Mještani Špionice su zabrinuti i ne slažu se sa procedurama koje su preduzete u vezi s pribavljanjem dozvola za otvaranje kamenoloma od strane Firme “ITK Musić”. Uspjeli su poništiti dvije saglanosti koje je firma dobila. Kako su kazali, u samom procesu su propuštene ključne informacije koje bi mogle imati negativan utjecaj na život stanovništva, okoliša i ekosistema na predmetnom lokalitetu.

Mještani tvrde da nije istaknuto u zahtjevu da je područje planirano za eksploataciju kamenoloma proglašeno vodozaštitnom zonom te da nije spomenuto da se na rijeci Bistrici planira izgradnja akumulacije pitke vode za opskrbu cijelog Grada Srebrenika. Na parcelama koje su predviđene za eksploataciju postoje tri izvora pitke vode koji snabdijevaju okolna naselja. Nedavno izgrađena bušotina za pitku vodu, koja bi trebala biti uključena u gradski vodovodni sistem, dodatno naglasila značaj ovog područja za opskrbu vodom.

“Danas smo ovdje da iskažemo svoje nezadovoljstvo projektom kamenoloma u Špionici. Okupili smo se tu da na miran način kažemo da nećemo dozvoliti da bilo koji investitor dođe i otvori kamenolom u našoj Špionici, da nam ugrozi živote, zdravlje i uništi biser prirode, našu Bistricu koja je jedna od najljepših rijeka u kantonu. Odlučno poručujemo i vlasti i nadležnim institucijama da se ne igraju sa našim životima”- poručuje Omer Majstorović, aktivista i organizator protesta.

Slično misli i Bajro Halilović, predsjednik Savjeta Mjesne zajednice Špionica centar.

“Mi smo 2021. godine donijeli odluku da se kamenolom ne otvara. Vidjeli smo da je toštettno za građane, prirodu, za sve. Od tada do danas, nismo dobili nikakve informacije. Privreda treba raditi, nismo protiv toga, ali smo protiv pojedinaca koji prave zločine nad stanovništvom koje živi u Špionici”- rekao je Halilović.

Mještani naglašavaju da je manji dio zemljišta u vlasništvu “ITK Musić”, dok su ostale parcele u vlasništvu države,odnosno, Šuma TK.  Najbliži objekti su znatno bliži od navedenih 70 i 200 metara, što dodatno povećava rizik od buke, vibracija i prašine na okolinu. Geološka istraživanja su već rezultirala padanjem kamenja u korito rijeke Bistrice i dvorišta najbližih objekata, što predstavlja ozbiljan sigurnosni i ekološki problem, rečeno je.

(Nataša Tadić)