• tik tok

Znakovni jezik zaživljava u TK

May 30, 2022

 U Tuzlanskom kantonu uskoro bi trebao zaživjeti Zakon o upotrebi znakovnog jezika, a intitucije će biti dužne zaposliti tumača znakovnog jezika koji će olakšati komunikaciju gluhim i nagluhim osobama.

Doktor Šekib Umihanić, poslanik u Skupštini Tuzlanskog kantona, danas je u prostorijama Skupštine Tuzlanskog kantona, prezentirao nacrt Zakona o upotrebi znakovnog jezika u Tuzlanskom kantonu, čiji je predlagač. Kako je Umihanić pojasnio, prije dvije decenije u Klinici za bolesti uha, grla i nosa UKC-a Tuzla je započeto snimanje sluha bebama u cilju što ranijeg utvrđivanja nagluhosti i gluhoće, kako bi se moglo pravovremenom hirurškom intervencijom, ugradnjom kohlearnog implantata, pomoći gluhoj djeci.

Prema podacima Svjetske federacije gluhih, oko 72 miliona osoba u svijetu je gluho, a koliko takvih osoba ima u BiH, nije poznato jer nema jedinstvenog registra kao ni za mnoge druge kategorije.

„ Do sada smo uradili 59 operacija kohlearne implantacije i rehabilitacija sluha u tih pacijenata je dala dobre rezultate. To znači da su ti pacijenti, iz stanja sa znatnim stepenom invalidnosti i radnog ograničenja, osposobljeni i uključeni u normalan život koji podrazumijeva uobičajenu komunikaciju, obrazovanje, izbor profesije, itd.“-rekao je doktor. No, kvalitetno zakonsko rješenje za rješavanje komunikacijskih problema gluhih osoba u TK, do sada nije urađeno. Stoga je Umihanić, nakon konsultacija, odlučio predložiti zakonsko rješenje. Zakonom bi se trebalo definisati procedura i način sticanja statusa gluhog lica,  evidencija i iskaznice za gluha lica,  pravo na korištenje znakovnog jezika pred organima i institucijama, posebna prava na tumača znakovnog jezika za đake i studente,  evidencija i iskaznice za tumače znakovnog jezika i  druga pitanja vezana za prava gluhih i nagluhih lica.

„Suština ovog zakona je da se pomogne ovoj osjetljivoj kategoriji stanovništva za koju mi ne znamo tačan broj. Ono što Zakon podrazumjeva je da se gluhim i nagluhim osobama, ispred svih institucija, opština,  gradova i kantona, pomogne da imaju pravo koristiti znakovni jezik. Na prvom mjestu se to ogleda u utvrđivanju pravog činjeničnog stanja koliko je broj tih osoba, na koji način se stiče status gluzhe osobe i da onda da se toj osobi pomogne korz određivanje tumača za znakovni jezik, a i u svim životnim situacijama kada gluha osoba ima otežanu komunukaciju sa okolinom“- pojasnio je doktor.

Između ostalih odredbi Zakona koje su važne za svakodnevni život i aktivnosti gluhih osoba, Zakonom o upotrebi znakovnog jezika će regulisati pomoć gluhim osobama u hitnim situacijama. U cilju obezbjeđivanja pomoći u tim situacijama, organi i institucije Kantona koji obavljaju poslove hitne pomoći, policije, vatrogastva, hitne intervencije u oblasti komunalnih djelatnosti i slično, dužni su obezbijediti i javno objaviti odgovarajuće brojeve za primanje SMS poruka za hitne pozive gluhih lica.  Organi i intitucije Kantona koji u svom radu koriste zvučna obavještenja za korisnike usluga, dužni su obezbijediti istovremeno prikazivanje tih obavještenja i na displeju.

Prema podacima Svjetske federacije gluhih, oko 72 miliona osoba u svijetu je gluho, a koliko takvih osoba ima u BiH, nije poznato jer nema jedinstvenog registra kao ni za mnoge druge kategorije. Zakon o znakovnom jeziku je na državnom nivou donesen 2009.godine, a u Sarajevskom kantonu 2011. Tuzlanski kanton bi trebao biti drugi kanton koji će uvesti znakovni  jezik u institucije.

„ Samtramo da će se time otkloniti jedan vid diskriminacije prema ovoj populaciji. Svaki put kada se otklanja diskriminacija prema određenoj grupi , to je značajno i za društvo i za Tuzlanski kanton. Što se tiče procedure, u najbržem roku će zakon doći na dnevni red Skupštine TK“- rekao je Žarko Vujović, predsjednik Skupštine TK. Po njegovim procjenama, za dva do tri mjeseca Zakon će biti usvojen. Između ostalog, Zakon obuhvata i naredbu da svi javni RTV servisi, moraju za sve informativne i obrazovne emisije, obezbjediti znakovnog tumača ili prateći tekst. Savez Udruženja gluhih i nagluhih osoba TK ima obavezu sačiniti registar članova i tumača znakovnog jezika te prijaviti u resorno ministartsvo.

 „ Pozdravljam uključivanje Zakona u proceduru i nadam se da će biti Zakon u upotrebi uskoro jer nam puno znači“- kazao je Vehid Fehzić, Predsjednik Udruženja gluhih i nagluhih grada Živinice.

Nataša Tadić