• tik tok

(VIDEO) Ostaci prošlosti: Katunsko naselje na Bjelašnici

Jul 7, 2025

Foto: Printscreen

Bjelašnica je visoka planina smještena u središnjem dijelu Bosne i Hercegovine, jugozapadno od Sarajeva (25 km; 20-ak minuta vožnje). Susjedne planine su joj Igman, Ivan-planina te Treskavica i Visočica.
Najviši vrh je istoimeni vrh Bjelašnica (2067 m), kojega još zovu Opservatorij, po meteorološkoj stanici koja se na njemu nalazi. Ostali značajni vrhovi su Krvavac (2061 m/prema pojedinim izvorima 2062 m), Velika i Mala Vlahinja (2055 m/prema pojedinim izvorima 2056 m), Veliki strug (2026 m), Hranisava (1964 m), Obalj (1896 m) i dr. 

Na području ove planine smješteno je petnaestak planinskih sela gdje je prije rata 1992.-95. živjelo oko 2500 stanovnika. Stanovništvo se bavi uglavnom stočarstvom, nešto zemljoradnjom i sječom šume, a u novije vrijeme i turizmom. Do danas ovo područje nije ozbiljnije obrađeno kako arheološki tako ni povijesno, pa je teško preciznije govoriti o vremenu naseljavanja ovog područja, porijeklu i strukturi stanovništva, itd. Dodatne poteškoće usložnjavanja i činjenica da je literatura o ovim područjima vrlo oskudna.

Veća naselja na Bjelašnici su Čuhovići, Umoljani, Lukavac, Lukomir i dr. Dio sela na Bjelašnici proglašen je nacionalnim spomenicima i kulturnim krajolicima.​

Bjelašnica je popularno sarajevsko izletište, atraktivno i zbog mogućnosti za planinarenje, brdski biciklizam, te aktivnosti na vodi (rafting i kanjoning na obližnjim rijekama), u zraku (paraglajding) te na snijegu.

Ono što je još zanimljivo na Bješanici su katuni, odnosno, kamene kuće. Negdje su to ostaci, a negdje su objekti koji se još uvjek sezonski koriste. U tradicionalnog gradnji osnovni materijal koji se korsitio su kamen i drvo, u proteklih pedesetak godina primjetno je korištenje savremenih građevinskih materijala.

Kako izgledaju katuni na Bjelašnici, prikazano je u narednom videu:

(Balans)