Za rast zaposlenosti u Federaciji Bosne i Hercegovine, ključni faktor je otvaranje novih i razvoj postojećih kompanija. Obzirom da u FBiH postoji veliki broj kompanija, posebno u Tuzlanskom kantonu koja je baza hemijske industrije, neophodno je stvoriti ambijent koji omogućava i potiče saradnju privrede i istraživačke zajednice u zajedničke projekte.
Jedan od svijetlih primjera takve saradnje je dugogodišnja saradnja Tehnološkog fakulteta, Univerziteta u Tuzli sa Kompanijom GIKIL Lukavac (Koksara). U junu ove godine, docentica Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Tuzli, dr.sci. Edisa Papraćanin, sa saradnicima, u GIKIL-u je prezentovala rezultate istraživanja, koji su proizašli iz naučno-istraživačkog projekta pod nazivom “Ispitivanje mogućnosti kristalizacije fumarne kiseline i izdvajanje kristala iz otpadne vode iz procesa pranja industrijske destilacione kolone fabrike AMK”.
Rezultati ovog istraživanja predstavljaju vrijedne inpute za primjenu u praksi, kao i jasno definisane preporuke za moguća tehnološka rješenja u postrojenju za proizvodnju Anhidrida maleinske kiseline. Potvrda značaja ovog istraživanja jeste i objavljen naučni rad u relevantnom međunarodnom časopisu za industriju i inženjerstvo, tako da je nesporna činjenica važnosti saradnje i povezivanja industrije i naučnih institucija.
Također, rezultati ovog Projekta imaju višestruki značaj za Tuzlanski kanton, posebno za grad Lukavac jer je cilj da se primjenom rezultata ovog istraživanja smanji štetni uticaj na životnu sredinu i da se pri tome poštuje propisana zakonska regulativa na nivou Federacije a koja je u skladu sa zakonima EU. Obzirom na dobru praksu, intenzivna saradnja će se nastaviti i u narednom periodu, s ciljem pronalaska najboljih tehnološko-proizvodnih rješenja i zaštite okoliša koje su u GIKIL-u primarni cilj.
Primjeri ovakve saradnje doprinose pretvaranju intelektualnog kapitala u strateški razvojni resurs BiH i FBiH. U dokumentu “Strategija razvoja FBiH 2021-2027” jasno je definisano da je jedan od prioriteta podrška razvoju i transferu tehnologija kroz mjeru podrške povezivanja privrede i naučno-istraživačkih institucija, pri čemu se Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije, Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta, Privredna komora obavezuju kao nosioci mjere.