Foto: Printscreen
Povodom obilježavanja 18. aprila Međunarodnog dana spomenika i spomeničkih cjelina i 9. maja Dana pobjede nad fašizmom, a u okviru Petih Dana naslijeđa Tuzlanskog kantona, danas je u Ateljeu Ismet Mujezinović u Tuzli otvorena izložba “Vječna im je slava i hvala”. Spomenici i spomen-obilježja Narodnooslobodilačke borbe i revolucije na području Tuzlanskog kantona”.
Sa ovog događaja je poručeno da Tuzla i Tuzlanski kanton baštine antifašističke vrijednosti koje su dokazane tokom Narodbooslobodilačke borbe 1941-1945, ali i tokom Odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992-1995. godine.
Organizatori izložbe su Zavod za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona i tim spomenicinob.info, uz podršku Centar za kulturu Tuzla. Autori izložbe su Andrew Lawler, Merima Hajdarbegović i Semir Hadžimusić.
Izložba “Vječna im je slava i hvala” prikazuje ukupnu tipološku raznolikost i stanje spomenika i spomen-obilježja Narodnooslobodilačke borbe i šire Socijalističke revolucije na području današnjeg Tuzlanskog kantona. Utvrđeno je da ovi spomenici na području Kantona obilježavaju najrazličitije događaje i pojedince, od narodnih heroja do žrtava fašističkog terora, od partizanskih pobjeda i oslobođenja, do zločina nad civilima od strane okupatorskih snaga i kolaboracionista. Pojedinci i događaji obilježeni su bistama, česmama, pločama, umjetničkim spomenicima, a nažalost i grobljima.
Ovi spomenici i spomen-obilježja većinom su podignuta od strane SBNOR-a (SUBNOR nakon 1962.), iako je njihovo podizanje inicirano i od radničkih savjeta, obrazovnih ustanova, raznih drugih društvenih i političkih organizacija, te i od samih građana. Brojni spomenici ove vrste su uništeni i ne nalazi im se traga, dok su drugi u lošem stanju s dokazima krađe i vandalizma. S druge strane, nekoliko ih je obnovljeno i do danas igra važnu ulogu u identitetu zajednica.
Na području današnjeg Tuzlanskog kantona utvrđeno je da postoji ili je postojalo ukupno 277 spomenika i spomen-obilježja posvećenih NOB-u i revoluciji. Međutim, novija istraživanja su pokazala i atribucija poprsja Moše Pijade u Tuzli Antunu Augustinčiću, otkriće tri do sada nepoznate spomen- ploče u Tuzli, pronalazak nekoliko fotografija „izgubljenih“ spomenika i spomen-obilježja širom kantona, kao i fotografija izvornog izgleda spomenika i lokaliteta te potvrdu o očuvanju biste Moše Pijade u Banovićima.
Izvršen je monitoring stanja spomenika širom Tuzlanskog kantona radi ažuriranja evidencija Zavoda za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Tuzlanskog kantona, a s ciljem poduzimanja zakonom definisanih mjera zaštite. Također su poduzeti koraci ka valorizaciji i zaštiti nekih od ovih dobara baštine kao što je Mural Ismeta Mujezinovića na zidu Radničkog doma u Banovićima.Nadalje, istraživanja koja su u toku trebala bi omogućiti atribuciju nekoliko bista, uključujući i one Paše Mandžića i Franje Herljevića, određenim autorima, te preciznu identifikaciju nekadašnjih mjesta niza izgubljenih i premještenih spomenika u skoroj budućnosti.