• tik tok

(FOTO) Izvoz mozgova: Programeri iz Tuzle i BiH rade za firme u Evropi

Dec 18, 2023

Foto: Balans

Firme “Prosafety”, “Resonate” i “Semblie” danas su u Tuzli organizovale Embedded, odnosno, stručnu kofenerenciju u cilju razmjene informacija i umrežavanja stručnjaka. Na susretu je učestovovalo desetak firmi koje su predstavile svoja iskustva.

Embedded software programeri su zaduženi za dizajniranje i sprovođenje ugrađenih (embedded) sistema koji kontrolišu mašine ili uređaje koji nisu računari. Ta vrsta IT stručnjaka radi integraciji softvera sa uređajima što vodi do kreiranja ugrađenih sistema. Takvi sistemi su posebno popularni u medicini, elektronici i avijaciji.   

Kako nam je objasnio Dragan Grgić, programer i suosnivač firme firme “Semblie”, susret inžinjera je organizovan kako bi se ovaj dio IT sektora više promovisao i kako bi se inžinjeri umrežili i radili više na tom polju.

“Organizovali smo nekoliko predavanja vrsnih stručnjaka gdje smo imali priliku čuti neke nove informacije, iskustva, čuti koji su problemi, neke nove ideje, itd”- rekao je Grgić.

Nezvanično, u BiH ima oko 15 firmi koje se bave embeddeom, donosno, ugradnjom programa, a koji je uska grana IT sektora.

“Ideja nam je bila da se međusobno povežemo na jednom ovakvom događaju, razmijenimo znanja i iskustva, da se bolje upoznamo kako bismo mogli jedni drugima pomoći ako neko ima neki tehnički problem”- pojasnio je Amar Mahmutbegović,programer i jedan od suosnivača firme “Semblie”. Ova vrsta stručnjaka je zaslužna što danas postoje pametni satovi, primjera radi. Veoma popularni smart watch ima u sebi hardwer i program koji je namjenski pisan za njega.

Osim sata, pametni uređaji u BiH nisu rijetki. Pa se tako koriste web kamere, senzori, pametne kuće, itd. Međutim, pomenute firme ne rade to za domaće tržište.

“Većina naših firmi radi za inostranstvo. Naša firma sada pokušava razviti vlastiti proizvod, a to je jako teško. Vaša djelatnost je prodaja usluga i onda ste ograničeni vremenom, resursom, kapacitetima da možete sami razvijati proizvod jer to je investicija. Mislim da nam nedostaje da imamo široku sliku jer u svijetu imate konferencije koje privlače investitore, nekoga ko ima ideju. Kod nas ima toga jako malo”- naglašava Mahmutbegović.On ističe da je sve uglavnom fokusirano na izvoz mozga nego da se pokuša nešto razviit u BiH. Podsjeća na primjer firme “Energoinvest” koja je zapošljavala 70.000 osoba, a od toga 7.000 inžinjera što je bilo nevjerovatno.

“Danas smo mi raštrkani u ove male firme. Svako radi nešto svoje za neko inostrano tržište. I to je inspiracija da se pokušamo okupiti na jednom mjestu, međusobno upoznamo, razmijenimo iskustva. Treba nam i promocija jer smo svi tehnički orijentisani i nedostaje nam poduzetništva i hrabrosti da razvijemo neki svoj proizvod pa da probamo to prodati”- mišljenja je naš sagovornik.

 Senad Žunić, također, programer i jedan od suosnivača firme ” Resonate” ističe da su građani BiH kao konzumenti pametnih uređaja, veoma spremni da ih kupuju kako pokazuje broj prodanih uređaja poput pametnih telefona, sijalica koje štede, itd. Ali koliko smo spremni sami napraviti tako nešto?

“U suštini nismo spremni. Stvar je tu kompleksna, potrebno je poznavanje više tehnologija odjednom, pisanje samog sowtfera, osoi koja razvija hardwer pomažeš da ga testira sa svojim softwerom. Svega ima tu. I to je branša koja nije tako česta. Nema puno inžinjera koji se time bave i teško je s nekim razmijeniti iskustva jer je malo takvih firmi”-objašnjava Žunić. Uglavnom se firme bave onim što se najviše traži, razvojem web stranica, mobilnih aplikacija, itd. Stoga je lakše naći klijente u inostranstvu nego u našoj zemlji.

“Moja firma ima dva klijenta. Jedan je iz Austrije, a drugi iz Danske. Radimo za njih medicinski softwer jer smo mi firma koja se time bavi već 17 godina. To su sve strana tržišta, odnosno, Amerika, Njemačka, Danska, Austrija. Ništa lokalno”- ističe ovaj programer. Ono što treba građanima BiH, kupuju uvezeno i gotovo.

“Problem je i hiperprodukcija Kine. Sitni senzori, čipovi. Sve je to kod njih jeftinije. Čak i poznatije evropske firme rade proizvodnju u Kini, a onda smao neki softwer lolakno urade u Evropi. Globalno selo je sve”- mišljenja je Žunić dodajući da BiH zaista ima pametne ljude, a  to vidimo svakodnevno.

(Nataša Tadić)