• tik tok

Cum grano salis ukazuju poštovanje knjizi

Aug 31, 2022

Međunarodni književni susreti „Cum grano salis“ počinju sutra u Tuzli i trajat će do 4.septembra te su planirane promocije knjiga, predavanje i izložbe te dodjela Nagrade „Meša Selimović za najbolji roman objavljen u 2021.godini na govornom prostoru BiH, Crne Gore, Srbije i Hrvatske.

Književni susreti traju tri dana i veoma su sadržajni te počinju u četvrtak, u Kući i ateljeu Ismet Mujezinović, otvaranjem izložbe posvećene književniku Ziji Dizdareviću, „Jedan dan u mojoj kasabi“. Isti dan na istom mjestu, bit će održane promocije dva nominovana romana, Okretište“, Damira Karakaša  i „Horror vacui“, Staše Arasa, a u 20.00 sati književnik i publicista Dragan Bursać će promovirati svoju knjigu „Čekajući Dylan Doga u Srebrenici“.Osim toga, planirana je i izložba posvećena Izetu Sarajliću, ali i promocije nominovanih romana.

„Selektori Hadžem Hajdarević za BiH,  Đurđica Štilić za Hrvatsku , selektorica za Srbiju Mirjana Đurđević i selektor Aleksandar Radoman za Crnu Goru su predložili ukupno 16 romana. Žiri kojeg čine Semezdin Mehmedinović,Jagna Pogačnik, Andrej Nikolaidis, Vlada Arsenić i Faruk Šehić, izabrali su pet romana koji su ušli u uži izbor za Nagradu „Meša Selimović“-pojasnila je Asja Redžić, pomoćnica gradonačelnika za kulturu.

Za prestižnu nagradu je nominovano pet romana, odnosno, „Pogovor“ Davida Albaharija, „Horror vacui“ Staše Aras, „Sampas“ Ilije Đurovića, „Okretište“ Damira Karakaša i „Ja sam“ Damira Uzunovića.

„Jako je zanimljivo da je žiri odabrao pet romana od kojih su četiri slična ali ni nalik. Od toga je je samo roman Davida Albaharija, osim što predstavlja ekspriment u proznoj formi i fikcijski roman, a ostali su autofikcijski i autobigrafski. To je nit koja povezuje Uzunovića, Karakaša, Aras i Đurovića“- rekao je Emir Imamović Pirke, voditelj promocija. On je podsjetio da su ovo specifični književni susreti jer je nakon Tuzle, došlo do uspostavljanja književnih scena i u susjednim državama, ali sa ograničavajućim faktorima.

„ Pisac iz BIH i koji živi u BiH, može dobiti Nagradu “Fric“ u Zagrebu, ali pod uslovom da je roman imao objavu u Hrvatskoj. Tuzla je jedino mjesto i jedini književni toponim u regiji gdje se zbilja važno samo dvoje. Da je knjiga objavljena na jednom od četiri jezika i da je objavljena u određenom vremenskom periodu . Svi drugi vanknjiževni, geografski, politički i drugi elementi se ne računaju“- ističe Emir Imamović.

Inače, ovi književni susreti su godinama izrasli u respektabilan i prepoznatljiv kulturni događaj . Svake godine građani Tuzle imaju priliku čuti i pročitati šta je to najnovije i najbolje u regiji kada je u pitanju književnost.

„Poslije dvije decenije, ponosan sam na ove književne susrete i na Nagradu „Meša Selimović“. Drago mi je da je Tuzla vlasnik i osnivač najveće i najpoštovnije nagrade za roman na zapadnom Balkanu. To je pokazalo proteklo vrijeme. Književni susreti u nastali iz naše želje da ukažemo poštovanje knjizi, talentu, romanu, piscima. Da doprinesemo boljem imidžu Tuzle jer Tuzla je takav imidž zaslužila“- kazao je Jasmin Imamović gradonačelnik Tuzle.One je podsjetio da Tuzla ima bogatu književnu povijest. Tako je upravo u ovom gradu rođen autor prvog južnoslovenskog rječnika štokavskog narječja u Evropi Muhamed Hevaji Uskufi, potom  njegov vršnjak Stjepan Matijević, zatim Meša Selimović jedan od najvećih pisaca 20.stoljeća, ali i Derviš Sušić, veliki romanopisac. Nagrada koja se dodjeljuje za najbolji roman pokušava potencirati prave i istinske vrijednosti u književnom obliku.

(Nataša Tadić)