Džebarska džamija najstarija je u TK, a jedna od nastarijih u BiH i napravljena je prije 560 godina. Izgrađena je 1463.godine u vrijeme Sultana Mehmeda II El-Fatiha. Džamija je smještena u Džebarima, najstarijem živiničkom selu. Riječ ” Džebar” potiče od perzisjke riječi ” džebelum” što znači brdo.
Do 1878.godine džamija se zvala “Džinangir”, što na perzijskom znači “Fatih”, a to upućuje da je izgrađena za vrijeme Sultana Mehmeda El-Fatiha.
Džamija je nekoliko puta obnavljana ali je zadržala prvobitan izgled.
Džamija je veoma stara i često je trebala neke popravke, a za to je uvijek tu bio mještanin Abdurahman Junuzović.
„Džebarska džamija, svih je džamija mati. Ona je mati i ona je najstarija, kako jaznam. Bio sam na Hadždžu i tamo ovo selo zovu Džejbel. Oni u Turskoj znaju kako se ovo mjesto zove jer su nju pravili Turci. Ovdje je klanjala turska vojska dok su vladali Turci“- prepričava Junuzović. On se prisjeća da su, nakon Drugog svjetskog rata, u džamiju dolazili vjernici iz Zvornika, Brčkog, Lukavca i to svakog petka na džumu namaz.
„Ona je meni značajna, isto kao što sam išao na hadždž. Njena starost i njen ponos su značajni. Ne samo za mene, nego za cijeli ovaj džemat jer jedina je ona bila ovdje”- priča Abdurahman.
Džemat Džebari ima oko 400 vjernika. Inače, u ovoj džamiji već nekoliko godina, ne klanjaju se dnevni namazi.
„ Ovdje se trenutno obavlja džuma namaz, gdje nam dođe dosta ljudi iz drugih gradova BIH. Osim toga, ovdje četvrtkom klanjamo akšam namaz i jaciju namaz, a između ta dva namaza se družimo i razgovaramo, pokušavamo rješavati određene probleme građana. Moram pohvaliti kompletan džemat na čelu sa džematskim odborom. Bilo koju aktivnost da pokrenemo i da uradimo, uvijek se odazovu, nikad nisu kazali da neće ili ne mogu. U našem džematu cvjeta i ženski aktivizam“- ponosno priča Elmedin efendija Kadrić, imam Džebarske džamije.
U blizini džamije je muzej ali i bosanska soba gdje se mještano okupljaju. veoma stari i vrijedni eksponati, krase oba prostora.
Inače, ova bogomolja je na lističekanja za dobijanje statusa nacionalnog spomenika BiH. Vjerujući u posebnost ove džamije, oko deset hiljada hodočasnika posjeti ovo mjesto prve subote avgusta mjeseca, vjerujući ukoliko u Džebarskoj džamiji klanja tri džume ili posjeti tri uzastopna mevluda, ima vrijednost kao da je hadž obavio.
( Balans)