U petak navečer ispred kule Huseina kapetana Gradaščevića u Gradačcu bit će premijera ambijentalne predstave ” Zemlja koja diše”.
Javna biblioteka ” Alija Isaković” Gradačac prošle godine je osnovala bibliotečku scenu na kojoj se izvode predstave. Prošle godine je urađen ambijetalni perfomans, a ove godine je postavljena ambijetalno scenska predstava ” Zemlja koja diše” ispred kule Huseina kapetana Gradaščevića.
” Predstava je urađena po motivima i tekstu ” Okvir” autora Vahida Klopića te uz podršku BKC Tuzla, Narodnog pozorišta Tuzla, Akademije dramskih umjetnosti Tuzla, Grada Gradačca te federalnog i kantonalnog ministarstva kulture”- pojasnio je Husein Kujraković, direktor biblioteke i producent predstave.
Djelo “Okvir” je ustvari hronika koja ima vremenski raspon od 250 godina. Staviti to u kontekst teatra gdje je osnovni zahtjev ovdje i sada, bio je problem, smatra Vahid Klopić.
” Imao sam niz varijanti, shvatio sam da je to moguće. Krenuo sam sa poslom i istraživanjem jer ta priča nije jednostavna. Ona mora biti zasnovana na istorijskim aktima, mora biti dio namaštavanja, dio onoga što donosi autor. Treba dobar predložak za režisera da bi uopšte prihvatio”- rekao je Klopić.
U predstavi glumi sedam glumaca, odnosno, 14 uloga. Glumački ansambl čine Damir Mahmutović, Irfan Kasumović, Jasmina Dedić Ibrić, Alisa Brkić, Jasmina Ibrahimović, Armin Filipović i Hazim Mujčinović. Glavni junak predstave, ne pojavljuje se među likovima.
” Glavni junak predstave je zemlja. Zemlja koja diše nama. Mi preko naših likova, dišemo tom zemljom. Mi uzajamno posuđujemo dah jedni drugima. Ta zemlja koju zovu država, nigdje ne piše država, nije ni republika ni bilo šta drugo. Ona je zemlja. Ona je mnogo više od svih tih naziva koji postoje za jednu državu. Za mene je zemlja dom, domovina, očevina, majčevina”- ispričao je režiser Šemsudin Gegić i dodao da se kroz predstavu provlači jedna misao.
” To je naša borba. Kako je spasiti da zajedno ostanemo da dišemo? I zemlja BiH i mi”- ističe režiser.
Kompletna predstava se odvija van, odnosno, na otvorenom, u krugu kule Husein kapetana Gradaščevića. Gegić je i poznat po takvoj vrsti predstava koje radi u određenim ambijentima.
” Gledatelji moraju shvatiti da su u gostima kapetanu. Da je on pred svojom kulom, da ne može mit dirigovati. Mi pravimo mit. Zašto naš kapetan ne bi pjevao? Zar to nije živ čovjek? Zašto ne potencirati ono što je danas totalno aktuelno u ovoj zemlji? Borba za samostalnost, neovisnost, život, suživot i za sve ono za šta se borio kapetan u vrijeme Osmanskog carstrva braneći bosanski pašaluk. Čuvajući i crkve i džamije i molitve i ezane i zvona, da sačuva svoju zemlju. Zato ova predstava ima draž- poručio je Gegić i pozvao publiku da dođe u petak navečer u 21.00 na kulu na premijeru ove predstave, ali bez telefona i kamera, odnosno, bez fotografisanja i snimanja.
Nataša Tadić