Konkurs za novinarsku nagradu „Nino Ćatić“ je zatvoren, a organizatori su zadovoljni brojem prijavljenih radova.
„Imali smo Konkurs u pet kategorija: radijski izvještaj, televizijski prilog, pisani tekst: novine ili web, blog/vlog i fotografija. Za najbolje radove će 10. jula biti dodijeljene nagrade, kako plakete, tako i novčana nagrada“ -kazao je za Balans Dino Durmić, jedan od inicijatora dodjele novinarske nagrade „Nino Ćatić“
Ove godine prijavljeno je blizu 100 radova u svim kategorijama, što je, imajući u vidu tematiku, velik broj.
„Nama je veoma važno da je ovaj projekat od strane kolega novinara prepoznat kao plemenit i da je vrijedan podrške. Mi kroz organizovanje ove nagrade posvećene Nihadu Nini Ćatiću manifestujemo svoja osjećanja, empatiju prema svim nedužnim žrtvama“ -kazala je Emina Hodžić, koja je uz Durmića idejni tvorac nagrade. Ona dodaje da ove godine ima prijava i izvan BIH, što daje poseban značaj nagradi.
Emina Hodžić i Dino Durmić
„ Mi evo iz godine u godinu rastemo, na što smo ponosni. Prepoznaje se nagrada kao ozbiljna. Imamo prijave od skoro svih medijskih kuća iz BIH, a ove godine imamo prijave i iz regije. Tačnije iz Crne Gore, a mi ćemo raditi na tome da u budućnosti nagrada postane međunarodnog karaktera“ -ističe Hodžić.
Važnost izvještavanja o genocidu u Srebrenici i posljedicama istog, nemjerljiva je za identitet države BIH. Tako je i značaj same nagrade Nino Ćatić nemjerljiv u novinarskim krugovima, baš zbog osjetljivosti teme.
„ Ovogodišnja tema posvećena je majkama koje još uvijek tragaju za kostima svoje djece. Posljednji podatak govori da je više od 500 majki preselilo na bolji svijet, a da nisu pronašle posmrtne ostatke djece ili muževa“ – ističe Durmić.
Prenositi istinu o Srebrenici, glavni je postulat nagrade „Nino Ćatić“, a kroz novinarske priče Srebrenica neće biti zaboravljena.
„Kako vrijeme prolazi priča je sve manje, neke priče su nekoliko puta ispričane, ali mi tragamo za pričama koje su autentične, drugačije i prije svega istinite. Nama su posebno važni radovi novinara koji ne idu u Srebrenicu samo 11. jula, nego u toku cijele godine i koji podržavaju porodice stradalih, prije svega majke“ – kaže Durmić.
Udruženje „Biti novinar“ organizator nagrade Nino Ćatić, ima podršku svih nivoa vlasti ali i mnogih drugih.
„Prvi nam je pomogao i odmah pružio podršku Edin Ramić, Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica, tu je i generalni pokrovitelj nagrade Šefik Džaferović, predsjedavajući Predsjedništva BIH, Grad Tuzla, Vlada TK. Ovdje moram istaći podršku ministrice zdravstva TK Dajane Čolić, koja je svake od ove tri godine uz nas i koja je prije svega moj prijatelj ali i prijatelj Srebrenice i ljudi koji su izgubili najmilije“ – priča Durmić.
Nagrade za najbolje radove bit će dodijeljene u Memorijalnom centru Potočari 10. jula, na dan kada se Nino Ćatić posljednji puta javio iz Srebrenice, a kako je tada kazao, „grada najveće klaonice“
(Balans)