• tik tok

(VIDEO) Srbi u TK: Za 40 godina nismo dobili metar asfalta

Jan 4, 2023

Proces povratka u TK još uvijek nije završen, ali, po podacima Vlade TK, gubi na intenzitetu. Uprkos slabijem povratku kantonalna Vlada je u prošloj godini izdvojila 400 hiljada maraka pomoći povratnicima. Najvećim dijelom su u pitanju povratnici srpske nacionalnosti, koji se u prijeratna mjesta stanovanja vraćaju iz Republike Srpske. Kako i od čega žive provjerila je ekipa O Kanala.

Jela Kulišić u naselje Sižje, u općini Lukavac, vratila se 2003. godine. Bavi se uzgojem muznih krava i proizvodnjom mlijeka. Kaže da se nije pokajala što se vratila na svoju zemlju.

– Živimo od poljoprivrede, muzemo krave, prodajemo. Radimo, imam snahu i sina, sin mi radi, snaha muze krave, imamo muzilicu. Sve radimo, rekla je Jela Kulišić.

Zvjezdana Nedić živi u ovom naselju ali radi u Brčkom, jer ovdje nije pronašla posao. Kaže selo Sižje izumire, jer omladina seli u druga mjesta, dok ovdje ostaje isključivo starija populacija. Razloga za ovakvo stanje je mnogo, priča nam.

– Loša je saradnja sa općinom Lukavac. Četrdeset godina ovdje nije urađen ni metar asfalta. To nije četiri godine ili poslije rata, kriza bila, već četrdeset godina. Poslije rata su nam dali 10 sijalica ulične rasvjete. Mi smo prigradska mjesna zajednica, šest kilometara udaljeni od centra Lukavca, kaže Zvjezdana.

Nebriga lokalnih zajednica, loša infrastruktura, nezaposlenost, problemi su i drugih povratničkih sela u općini Lukavac.

Broj stanovnika srpske nacionalnosti u TK iz godine u godinu sve je manji. Pravi pokazatelj je naselje Krtova u kojem je 1996. godine živjelo oko 800 stanovnika, danas manje od 300.

Među rijetkim povratnicima u Krtovu je Rajko Ćosić. Bavi se poljoprivredom. Živi sa suprugom i punicom, jedna kćerka radi u Tuzli, a druga je u Doboju.

– Vrlo malo je bilo pomoći u tom ekonomskom smislu. Većinom su nam davali u obnovu kuća i infrastrukture. Ekonomska podrška je bila jako slaba štop se tiče svih nivoa vlasti, kazao nam je Rajko Ćosić, Krtova.

Vlada TK je u prošloj godini izdvojila oko dva miliona maraka za proces povratka. Sredstva su izdvojena i za povratnike u TK, ali i one koji su se iz TK vratili u prijeratna mjesta življenja najčešće u Republiku Srpsku.

– Poredeći unošena sredstva koja su podijeljena na području RS-a i TK nisu dala zadovoljavajući efekat jer je povratak u prijeratna područja u kontinuiranom padu, izjavio je Mirsad Muhamedbegović, ministar za rad, socijalnu politiku i povratak TK.

Zbog toga je, kaže ministar, plan da se u ovoj godini sredstva preraspodijele i investiraju u ono što je povratnicima najpotrebnije. A povratnici u Sižje, ono što im je najpotrebnije do sada su rješavali sami, bez bilo čije pomoći.

Svojim sredstvima obnovili smo Dom, unutra uredili, nasuli sebi puteve, godišnje najmanje 3-4 puta krčimo kompletno selo, dodala je Zvjezdana Nedić.

Na području grada Lukavca, gdje smo i snimali  ovu priču pred rat je živjelo 11,5 hiljada stanovnika srpske nacionalnosti, po popisu iz 2013. godine bilo ih je 1500, a danas znatno manje i od toga.

(Balans/O Kanal)