Kantonalni sud Tuzla objavio je prvostepenu i nepravosnažnu presudu za Bakira Pjanića i Ibrahima Muharemovića i izrekao im jedinstvene kazne zatvora u trajanju od po 7 godina zbog krivičnog djela organizirani kriminal počinjenog u vezi sa produženim krivičnim djelom zloupotreba položaja i ovlašćenja i krivičnim djelom pranje novca u predmetu „ Fortuna Gračanica“.
Oni su činjenjem većeg broja krivičnih djela pribavili imovinsku korist za sebe ili osnovane firme, a pri čemu je pričinjena imovinska šteta za gračaničku „Fortunu“ u iznosu od oko 4,5 miliona KM, te stvorene obaveze radi neplaćenih direktnih poreza i doprinosa za radnike Fortune u iznosu od oko 5,5 miliona KM.
Sud je objavio i prvostepenu presudu za bivšeg stečajnog upravnika u fabrici „Fortuna“ Gračanica Muhameda Hadžića i izrekao mu kaznu zatvora u trajanju od 3,5 godina zbog krivičnog djela zloupotreba položaja i ovlašćenja počinjenog u sticaju sa krivotvorenjem službene isprave.
„ Također, u objavi prvostepene presude je navedeno da se po pravosnažnosti presude od Bakira Pjanića oduzima imovinska korist stečena krivičnim djelom u iznosu od 320.000 KM, a od Muharemovića u iznosu od oko 156.000 eura“- pojasnili su iz Kantonalnog tužilaštva Tuzla koje je i podiglo optužnice u ovom predmetu.
Po optužnici, Bakir Pjanić, direktor firme „Fortunatto“, te Ibrahim Muharemović, direktor firme „Fortob“ i član uprave „Fortune“, terete da su bili dio grupe za organizirani kriminal koju je vodio i organizirao ranije osuđeni Safet Pjanić .
„ U deset tačaka optužnice se navodi da su članovi ove grupe, u periodu dužem od 8 godina, od 2009. do 2017. godine, zajedničkim i planskim djelovanjem osnivali paralelna i vezana privredna društva kako bi koristili sve potencijale i poslovne veze dioničkog društva Fortuna. Oni su činjenjem većeg broja krivičnih djela pribavili imovinsku korist za sebe ili osnovane firme, a pri čemu je pričinjena imovinska šteta za gračaničku „Fortunu“ u iznosu od oko 4,5 miliona KM, te stvorene obaveze radi neplaćenih direktnih poreza i doprinosa za radnike Fortune u iznosu od oko 5,5 miliona KM“- obrazložilo je Tužilaštvo.
U šestoj i jedanaestoj tački optužnice se i bivšem stečajnom upravniku u Fortuni Muhamedu Hadžiću na teret stavlja da je počinio krivična djela zloupotreba položaja i ovlaštenja i kritvotvorenje službene isprave, ali ne kao član pomenute grupe.
Safet Pjanić je ranije pravosnažno osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 5 godina i od njega je oduzeta imovinska korist pribavljena krivičnim djelom u iznosu od oko 116.000 eura. Ranije su pravosnažno osuđeni i drugi članovi ove grupe te je Huseinu Nurikiću, finansijskom direktoru i članu uprave “Fortune” ,izrečena kazna zatvora u trajanju od 2 godine i 10 mjeseci, dok su Aliji Nurikić-knjigovođi “Fortune” i Redži Delimehiću-direktoru firme “Fortex”, izrečene kazne zatvora u trajanju od po jednu godinu.
Kriminal u gračaničkoj „ Fortuni“ trajao je godinama. Radnice su bezuspješno dugo vremena upozorovale nadležne institucije na to šta se čini u fabrici, ali reakcija nije bilo. One su mirnim protestima otvoreno upoznavale javnost o kriminalu, a čak su i kampovale pred fabrikom. Nakon što je konačno pokrenuta istraga i otvoren predmet, sve nedozvoljene radnje su isplivale na površinu i istovremeno pokazale sav kriminal poslijeratne privatizacije i mirno posmatranje nadležnih institucija.
( Balans)