Podaci Poliklinike za transfuziologiju UKC-a Tuzla govore da je broj osoba koje daruju krv daleko ispod planiranog broja za područje grada Tuzle, a to utiče proces redovnog liječenja bolesnika i povrijeđenih osoba u ovoj zdravstvenoj ustanovi. Stoga je pomenuta klinika zajedno sa Crvenim križem Tuzlanskog kantona i Crvenim križem Grada Tuzle, organizovala javnu akciju prikupljanja krvi na Trgu slobode u Tuzli.
Da bi se zadovoljile rezerve krvi, treba 3% stanovnika da daruje, odnosno, u Tuzlanskom kantonu bi to trebalo činiti 13.000 građana. Međutim, proteklu godinu je evidentirano tek 4.800 osoba koje su bile spremne darovati krv što je gotovo tri puta manje od potrebnog broja.
Stoga je na Trgu slobode organizovana javna akcija darivanja, gdje je zainteresiranima urađeno laboratorijsko testiranje i pregled ljekara te određena krvna grupa. Pod sloganom “Darujete krv i spasite nekome život!” gradski Crveni križ pokušava skrenuti pažnju javnosti na ulogu i značaj dobrovoljnog darivanja krvi.
” Mi želimo inovativno sugerisati svim organima vlasti, svim važnim akterima u ovoj oblasti da se poboljša situacija vezana za samo dobrovoljno davanje krvi. ali i da motivišemo građane na području grada i kantona da razmisle zbog čega je bitno darovati krv. Danas ili sutra svi možemo biit u situaciji da ovisimo o toj kapljici dragocjene tečnosti”- kazala je Tanja Bijedić, projekt koordinator Crvenog križa Tuzla te dodala da darivanje krvi nije štetno po zdravlje darivalaca. Među onima koji su danas darovali krv je i Selma Memišević.
” Moja priča sa darivanjem krvi kreće sa prvom godinom fakulteta i motivisanjem mojih kolegica koje su krv počele darivati u srednjoj školi”- kazala je Selma koja do sada ima više od 30 darivanja najdragocijenije tečnosti.Ona poručuju svojim sugrađanima da daruju krv jer je proces jednostavan i bezbolan, a sam čin, human. Darivatelji krvi moraju biti punoljetne osobe, a dobna granica darivanja je do 60.godine.
( Nataša Tadić)