• tik tok

Sulejman Osojkić iz Maoče godišnje proizvede tri tone meda

Oct 7, 2022

Više od 40 proizvođača meda učestvuje na dvodnevnom Sajmu pčelarstva “Medena Tuzla” u Tuzli. Iako je godina bila teška, pčelari su zadovoljni količinama izvrcanog meda.

Među izlagačima je i Sulejman Osojkić iz Maoče kod Brčkog, a pčelarstvom se bavi više od 20 godina. Kako priča, podnožje Majevice gdje stanuje, sa svojim prirodnim bogatstvima i potencijalima, omogućava dobre i medonosne prihode.

“Kod nas dominira livada i livadski med. Bude i nekada bagrem u par godina. Ipak, livada dominira, jedno vađenje”- priča Osojkić koji zaista ima raznovrsnu i bogatu lepezu proizvoda od meda. Osim livadskog meda, proizvodi i med sa borovim izdancima, pripavak za čišćenje jetre, med i ljekovito bilje protiv anemije, prirodni lijek za prostatu, vitaminske bombe, matičnu mliječ, propolis, saće u medu, voštane poklopce, meleme sa medom, kreme oda gaveza i druge proizvode.

Protekle tri godine su bile slabe, ali ova sezona nije izdala pčelare. Inače, Sulejman godišnje proizvede i proda zavidnu količinu meda.

“Mi godišnje proizvedemo oko tri tone meda i prodamo. Ove godine je cijena veća. Stali smo na 25 KM i mislim da je to realna cijena na osnovu svih poskupljenja. Ali imamo nelojalnu konkurenciju, pa je malo teško, ali narod prepozna kvalitet i mi smo to potvrdili sa naših nekoliko priznanja od ove godine. Dobili smo pehare u medalje za kvalitet našeg meda”- ističe ovaj pčelar pokazujući kolekciju priznanja koja je danas upotpunio sa još dvije zlatne medalje za visoko ocijenjen kvalitet meda koji proizvodi i prodaje sa suprugom.

Inače, više od 560 uzoraka meda ja predato na analizu za ocjenu kvalitete, a to radi Tehnološki fakultet u Tuzli, te je pokazano da BiH ima kvalitetan med.

 “Ne kažemo da je bila najbolja, ali je bolja je od prethodnih. Imali smo 20 do 25 kg meda po košnici. Zadovoljni smo. Kada je u pitanju cijena, Savez je preporučio da cijena bude oko 25 KM. Međutim, vidimo lošu kupovnu moć konzumenata, imamo na sajmu jeftiniji med, a imamo i neke vrste meda od 25 KM”- pojasnio je Senad Hodžić, predsjednik Saveza pčelara Tuzlanskog kantona. Savez na području ovog kantona ima 14 udruženja i preko 1.300 pčelara što ovu organizaciju čini jednom od najjačih u BiH.

Za pčelare u TK bitni su posticaji kako bi opstali i razvijali se dalje. Većina pčelara do sada je predavala zahtjeve za posticaje sa kantonalnog nivoa jer federalni nivo preferira obrte i preduzeća.

“Fizička lica su imala jako niske poticaje od 6 KM. Sastancima sa predstavnicima federalnog nivoa, uspjeli smo ove godine da se dignu posticaji na 10 KM za fizička lica. Osim toga, uspjeli smo učiniti izmjenu i na nivou kantona kada je u pitanju podrška zaštiti pčele kao važnog insekta”- pojasnio je Suad Selimović iz Kantonalne privredne komore Tuzla.

Sajam pčelarstva traje i sutra, a građani imaju priliku kupiti nešto od zaista bogate ponude.

(Nataša Tadić)