Nakon rata, po prvi u Tuzlanskom kantonu, a vjerovatno i šire,ove godine su upisani učenici za zanimanje armirač u Građevinsko geodetskoj školi u Tuzli, a za te učenike su obezbjeđene i stipendije.
Ove školske godine je škola upisala 23 učenika za zanimanje keramičar i 11 učenika kombinacija zidar-tesar i armirač, kombinovano odjeljenje.
“Ta zanimanja su zaista deficitarna i stipendije su odradile svoj dio posla i nadam se da ćemo nastaviti ubuduće sa tom tradicijom da pokušamo privući tu djecu da ostano ovdje, da imaju obezbjeđen posao kada završe školu”- kazao je Kadrija Ibišević, direktor pomenute škole.
Među učenicima koji će imati stipendiju je i Danijel Crvenković, učenik ove škole, smjer keramičar.
“Škola je interesantna i zanimljiva. Kolege keramičari su dobri, profesori su jako interesantni i lijepo nam predaju. Odlučio sam se za ovo zanimanje jer je dobro plaćeno i nije baš toliko teško”- kazao je ovaj srednjoškolac. Budući keramičar je i Salko Omanović.
“Praksa je počela odmah prvi dan. Praksa je super, profesori su dobri, pomažu nam. Imam iskustva već jer sam radio sa dajdžama koji godinama rade keramiku”- ispričao je ovaj učenik.
Osim keramičara, neki učenici se odlučuju za stolarski zanat kao što je odabrao Sanin Konkić iz Živinica.
“Volim raditi sa drvetom. Praksu radimo u radionici. Za stolara sam upisao jer želim nastaviti porodični biznis”- rekao je on.
Rukovalac rudarske mehanizacije površinskog kopa je, također, deficitarno zanimanje, a njega je upisao Meho Bonjaković, Srednja škola Banovići.
“Volim kamione i to mi je bio podstrek. Dolazim iz Banovića koji ima rudnik i pretpostavljam da ću naći posao poslije srednje škole”- smatra ovaj učenik.
Ministarstvo obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona je obezbjedilo 80 stipendija učenicima srednjih škola koji su upisali neko od zanimanja sa liste deficitarnih zanimanja. Ove godine to su zanimanja zidar-fasader-izolater,tesar-krovopokrivač, armirač-betonirac, keramičar-teracer, moler-farbar-soboslikar, bravar, stolar, tapetar, krojač i rukovalac rudarske mehanizacije površinskog kopa.
Ministar obrazovanja i nauke TK Ahmed Omerović napomenuo je da stipendija iznosi 1.170 KM što je značajna podrška za učenike koji će moći dijelom finansirati svoje obrazovanje i na kraju doprinijeti ovom društvu.
„Na ovaj način Vlada TK podržava učenike koji upišu deficitarna zanimanja. Stipendije su dodjeljivane i ranijih godina i postignuti su određeni rezultati. Jedan od tih rezultata je da nakon više godina imamo upisane armirače i tesare. To je deficitarno na našem tržištu rada. Uradićemo evaluaciju dosadašnjih stipendija i analizirati da li je jedan broj učenika nakon prvog razreda promijenio školu a potom ćemo vidjeti kakva će nam dalja strategija biti”- kazao je Omerović. On dodaje da će se analizirati mogućnost proširivanja stipendije na sve tri godine ili da to ostane samo prva godina i da se vidi kakvi su benefiti generalno za tržište rada i koliko se to odrazilo na sve one sektore kojim nedostaju ljudi koji se bave ovim strukama.
(Nataša Tadić)