Foto: Sky News
Nakon nepune dvije godine na vlasti, britanski premijer i lider Laburističke stranke povlači se s funkcije nakon unutarstranačkih pritisaka i dramatičnog pada popularnosti. Državu će preko ljeta voditi tehnička vlada, a kao glavni favorit za nasljednika slovi Andy Burnham.
Britanski premijer Keir Starmer zvanično je podnio ostavku na funkciju šefa Vlade i lidera Laburističke stranke, a o svojoj odluci već je formalno obavijestio i britanskog kralja Charlesa III.
Starmer se obratio javnosti ispred rezidencije u Downing Streetu 10, gdje je predstavio jasan plan tranzicije vlasti. Kako bi se osigurala potpuna stabilnost države u trenucima političke krize, on neće odmah napustiti funkciju. Starmer će ostati na čelu tehničke vlade tokom ljetnih mjeseci, sve dok stranka zvanično ne izabere njegovog nasljednika.
Proces izbora novog šefa partije, a samim tim i novog premijera Velike Britanije, zvanično započinje 9. jula, kada se otvaraju nominacije za kandidate.
Starmer je zatražio od Nacionalnog izvršnog odbora (NEC) Laburističke stranke da odmah postavi precizne rokove za unutarpartijske izbore. Jasni cilj je da zemlja dobije novog lidera do početka septembra, odnosno do trenutka kada se zastupnici vrate u parlament nakon ljetne pauze.
U britanskim političkim krugovima već se uveliko spekuliše da bi novi premijer mogao postati Andy Burnham, aktuelni gradonačelnik Greater Manchestera koji se prošle sedmice trijumfalno vratio u parlament pobjedom na dopunskim izborima. Vjeruje se da bi Burnham na čelo države mogao doći kroz proces brze unutarpartijske konsolidacije.
U svom emotivnom, ali i oštrom obraćanju javnosti, odlazeći premijer je branio naslijeđe svog mandata. Podsjetio je na teško stanje u kojem je zatekao stranku prije nego što ju je u julu 2024. godine doveo do historijske i uvjerljive izborne pobjede nad konzervativcima.
Istakao je da je ulazak u Downing Street bio najponosniji trenutak u njegovom životu, naglasivši da je Laburističku partiju preuzeo nakon teškog poraza 2019. godine, u trenutku kada je ona bila “politički, finansijski i moralno bankrotirana”.
„Iako su mi kritičari stalno ponavljali da je stranka gotova, dokazao sam da nisu u pravu. Uspjeli smo transformisati partiju, iskorijeniti otrov antisemitizma iz njenih redova i u potpunosti vratiti povjerenje javnosti u britansku ekonomiju, odbranu i nacionalnu sigurnost“, poručio je Starmer.
Iako je Starmer prekinuo 14-godišnju vladavinu torijevaca, njegov premijerski mandat obilježili su unutrašnji sukobi oko ekonomske politike, masovni izlasci ministara iz kabineta, te skandali poput kontroverznog imenovanja Petera Mandelsona za ambasadora u SAD-u.
Ostavkom Keira Starmera, Velika Britanija ulazi u period nove političke neizvjesnosti. Zemlja će u septembru dobiti svog čak sedmog premijera u posljednjih deset godina, što potvrđuje duboku nestabilnost na britanskoj političkoj sceni koja traje još od referenduma o Brexitu.
(Balans)

