Od 1. januara Hrvatska je počela koristiti euro, a građanima su izdata upozorenja da paze na lažne novčanice ove valute jer mogu biti kažnjeni.
U Evropi se otkrije 35.000 krivotvorenih novčanica, a godišnje ih u opticaju bude oko 420.000. Najčešće su izrađene u zemljama jugoistočne Europe, a kazna je do 10 godina zatvora. Namjena tog krivotvorenog novca nije u zemlji proizvodnje već za zapadno tržište. Iako se proizvedu u jugoistočnoj, završe uglavnom u srednjoj Evropi.
S obzirom da je Hrvatska od 1.januara počela koristiti euro umjesto kune, nadležni su pozvali građane na opreznost. Naime, u zemljama koje su uvodile euro, bio je udvostručen broj lažnih novčanica na tržištu, a najčešće se krivotvore one od 50 eura. Očekuje se i rast broja krivotvorenih kovanica. U obzir treba uzeti da je Hrvatska tranzitna zemlja uz razvijen turizam, pa u nekim mjestima česot bude više turista nego domaćeg stanovništva.
Iz policije upozoravaju građane da novčane transakcije obavljaju preko financijskih institucija jer je to jedini siguran način. U suprotnom, mogu biti kažnjeni i ako prime krivotvoreni novac. Kako su pojasnili iz nadležnih insitucija, najvažnija je zaštita samog papira, koji je izrađen od pamuka. Zaštitna obilježja kod kune i eura slična su i imaju više razina. Originalna novčanica mora šuškati i ima oznake koje se mogu vidjeti bez povećala, infracrvenog svjetla i UVE svjetiljke. Među njima su vodeni znak i zaštitna nit. U papir je ugrađena zaštitna nit. Kada se gleda prema izvoru svjetlosti, vidi se cijela nit, dok se gleda površinski, nit je isprekidana.
Krivotvoren novac uglavnom se podmeće u kafićima, diskoklubovima i na pijacama te nadležni apeluju na građane da izbjegavaju takva mjesta za kupovinu nove valute.
(Balans/ HRT)