Foto: Balans
Na transportnom sistemu jalovine Rudnika Dubrave koji posluje u sastavu Rudnika „Kreka“, jučer je poginula jedna osoba. To je ponovo otvorilo pitanje pristupa trećih lica rudnom polju i transporteru. Federalna rudarska inspekcija, MUP TK i Kantonalno tužilaštvo TK, utvrđuju sve okolnosti koje su dovele do ove nesreće.
Naime, 32-godišnji P. M. iz Živinica je jučer izgubio život nakon što je, skidajući ugalj sa magistralnog transportera dok je traka radila, pao u nju.
“Nepažnjom je pao na donje platno, na donji dio trake koja ga je odvukla do okretnice trak gdje su rotirajući dijelovi te okretnice izazvali, odnosno, prouzrokovali ozljede opasne po život”- pojasnio je Ermin Alić, federalni rudarski inspektor. Inspektor je podsjetio da ovo nije prvi slučaj stradanja, a svakako najmasovniji je onaj iz 2015. godine kada su poginule četiri osobe u rudnom polju.
“Ti slučajevi su se dešavali i ranije. Postoji evidancija, natpisi, table, prijave policiji. Nažalost, desio se još jedna slučaj. Apelujemo na građane da ne ulaze u rudnički prostor, odnosno, pogone rudnika kako bi zaštiti svoje zdravlje i svoje živote”- naglasio je Alić.
Transportni sistemi u rudarstvu su napravljeni da prenose velike terete poput uglja i jalovine. Radi se o grubim sistemima koji trebaju izdržati velike napore i što duže trajati. Traka je opasna za nestručne osobe, upozorava Sabid Zekan, profesor Rudarsko-geološko-građevinskog fakulteta u Tuzli.
“Rudari koji rade sa transportnim sistemom su obučeni, uvježbani. Postoje određena pravila i uputstva i rudari se striktno moraju pridržavati tih pravila. Strogo je zabranjen prevoz takvim trakama u nelegalnom smislu. Na rudnicima postoji Služba zaštite na radu i postoje određena pravila kada je u pitanju zaštita na radu”- kaže profesor. On ističe da su povrede često na transporteru, odnosno, uglavnom se prvo povrijedi noga ili ruka te transporteru ne treba prilaziti u odjeći koja lako može zapeti u traku.
Transporter od rudnika do odlagališta, prolazi kroz naselja i do njega nije problem doći. Iz rudnika “Kreka” tvrde da su neovlašten ulazak i otuđenje uglja, dugodišnji problem.
“Rudnik uglja “Kreka” čini enormne napore sa ciljem rješavanja predmetne problematike, te pored vlastitog obezbjeđenja angažuje i zaštitarsku agenciju, te adekvatnim oznakama upozorava na opasnost neovlaštenog ulaska u rudnik, odnosno površinski kop, no zbog velike površine PK „Dubrave“, ali i nedovoljne angažovanosti nadležnih organa, kojim se Rudnik „Kreka“ u više navrata obraćao sa molbama za pružanje stručne pomoći u prevazilaženju problematike neovlaštenog ulaska trećih lica unutar proizvodnih radilišta Pogona „Dubrave“, ovo Društvo ne može predmetnu problematiku riješiti bez aktivnog učešća i pomoći nadležnih organ”- rečeno je između ostalog. Osim toga, “Kreka” poziva Grad Živinice na čijem je području Rudnik Dubrave te Tuzlanski kanton da reaguju kao i stanovništvo da ne ulazi u obilježena područja.
“Opet apelujemo na lokalno stanovništvo, naše sugrađane, da se suzdrže od neovlaštenih ulazaka unutar proizvodnih radilišta Rudnika, posebno naglašavajući da je takvo postupanje jako opasno i da ugrožava ljudske živote, a nadležne organe Grada Živinice i Tuzlanskog kantona molimo da poduzmu radnje iz njihove nadležnosti, te da ovom Društvu pomognu da se neovlašteni ulazak trećih lica unutar PK „Dubrave“ onemogući i to sve u cilju očuvanja sigurnosti i ljudskih života. Na kraju ističemo da će Rudnik uglja „Kreka“ i u narednom periodu činiti sve što je u zakonskim okvirima moguće kako bi se spriječili neovlašteni ulasci u Rudnik, a time i spriječili mogući nemili događaji”- poručuju iz Rudnika.
Ogoromno područje Rudnika Dubrave, teško je kontrolisati, smatra i Zuhdija Tokić, predsjednik Sindikata rudara “Kreke”.
“Sam rudnik nema teoretske šanse da bilo šta učini posebno u situacijama kada je ogroman prostor u pitanju da se zaštiti. Ni fizički ni bilo kako. Kao sindikat apelujem i pozivam sve one koji mogu učiniti to, a to su grad, odnosno, lokalne zajednice, ministarstva unutrašnjih poslova i svi u oni u tom lancu, a kako bismo spriječili neželjena dešavanja”- poručuje Tokić.
Sakupljanje uglja na području Dubrava je dugogšnja, moglo bi se reći, tradicija, koju mještani okolnih naselja praktikuju. Za neke je to profit, a za neke, jednostavno navika koja, nažalost, može biti kobna po ljudski život.
(Nataša Tadić)