U okviru projekta „Mladi u politici i uticaj politike na mlade“, uradili smo nekoliko intervjua sa mladim bh političarima, a koji su na određen način uticali na život građana u BiH. Jedan od naših sagovornika je i mladi vijećnik iz Živinica Mujo Muratović.
Mujo Muratović iz Živinica, dugogodišnji je aktivista, sportski radnik, privrednik, poljoprivrednik, a od 2016. godine i vijećnik u Gradskom vijeću Živinica. Magistar je prava, oženjen je i otac dvoje djece.
Balans: Je li politika odabrala Vas ili Vi nju?
Muratović: Mislim da je bilo obostrano, politika je prisutna u mom životu od djetinjstva, tako da zaista nisam ni imao previše prostora za birati, politika je odabrala mene kao vrlo mladog, ušao sam u taj svijet i povratka nije bilo, rodila se ljubav, ono što bi narodnim jezikom kazali, kliknuli smo na prvu.
Balans: Koliko stariji političari shvataju ozbiljno one mlađe?
Muratović: U većini slučajeva stariji političari uglavnom shvataju i uvažavaju mlade političare sve do momenta formiranja izbornih listi i drugih kadroviranja, jer ipak tada na površinu izlaze te fraze da je iskustvo najvažnije kao i staž u stranci, te da za mlađe ima vremena.
Međutim postoje i izuzetci, gdje starije kolege zaista poštuju i uvažavaju nas mlađe. Mišljenja sam da mladima samo treba dati priliku da se dokažu, pružiti im podršku, a o rezultatima njihovog rada neka sude građani. Ja sam svoj prvi mandat izborio sa pozicije broj 20 i pokazao da je ipak važnija podrška građana i broj glasova, od broja na listi.
Balans: Mogu li mladi kroz politiku mijenjati stanje u BiH?
Muratović: Naravno da mogu, ukoliko su dovoljni aktivni i uporni. Generalno je problem što se veliki broj mladih, nakon što osvoji mandat ili bude postavljen na neku poziciju, jednostavno izgubi u svemu tome. Ali ukoliko uzmete kao primjer pojedine mlade političare iz BiH i regiona, uvjerit ćete se da su mladi zaista pokretačka snaga društva i da mogu biti ogromno osvježenje za političku scenu generalno.
Balans: Imaju li građani povjerenje u mlade političare?
Muratović: Mislim da imaju, jer u svakom izbornom ciklusu značajan broj mladih dobije podršku građana, međutim smatram da je najveći problem u tome što mladi nemaju povjerenja u mlade, te uglavnom apstiniraju od izbora. Kada bi većina mladih izašla na izbore, uvjeren sam da bi se starosna struktura u svima parlamentima znatno promijenila.
Balans: Sa kojom Vašom inicijativom su se desile neke promjene?
Muratović: U mom radu se ističe nekoliko inicijativa na koje mogu biti ponosan. Posebno na inicijativu za nabavku GPS narukvica za djecu sa autizmom. Pomenuta inicijativa je ocijenjena od nekoliko NVO kao najbolja inicijativa u mandantnom periodu 2016 – 2020, te su je prepisali skoro svi Gradovi i opštine u BiH. Uputio sam preko stotinu inicijativa, pomenut ću jos dvije iz novijeg vremena koje su veoma brzo realizovane a to su Inicijativa za održavanje historijskog časa u Srebrenici i inicijativa za izdvajanje 50 000 KM iz budžeta Grada Živinice za pomoć Turskoj i Siriji nakon razornog zemljotresa. Većina inicijativa je realizovana, međutim postoje i mnoge, zaista kvalitetne, koje još uvijek nisu, pretpostavljam iz razloga političke nepodobnosti. Nažalost, kod nas nije bitno kakva je inicijativa, već ko je predlaže.
Balans: Imaju li mladi razlog da ostanu u BiH?
Muratović: Smatram da imaju i da trebaju ostati. Vrijeme je da stvari uzmemo u svoje ruke i da svojom političkom inicijativom i djelovanjem mijenjamo društvo.
Balans: Poruka za one mlade koji su ostali u svojoj zemlji.
Muratović: Uključite se u društvene procese, nemojte biti pasivni, Bosna i Hercegovina je najljepsa i najbolja zemlja na svijetu, ostajte ovdje da zajedno stvaramo državu u kojoj će naši mladi i djeca poželjeti da ostaju, stvaraju, grade i rade, a ne da odlaze!
(Balans/Projekat podržala Skupština TK)