Foto: Balans
Izgradnja Bloka 7 Termoelektrane Tuzla, po svemu sudeći neće biti završena. Blok 7 je najavljivan kao značajno manji zagađivač zraka u odnosu na trenutne blokove u Tuzli. Džemila Agić iz Centra za ekologiju i energiju Tuzla kaže kako bi, da je Blok 7 izgrađen, zagađenje zraka bilo i veće nego danas.
„Više bi se spaljivalo uglja, više bi se proizvodilo energije. Blok 6 svakako ne bi bio zatvoren, kao i drugi blokovi i oni bi radili dokle god imaju vijek trajanja. Sa svim tim bi došlo do povećanja zagađujućih materija u zrak. Ovdje je ključno da se uradi odsumporavanje na blokovima koji postoje i koji rade. To je Elektroprivreda BiH obećala i napravljen je plan za odsumporavanje. Zašto to ne urade, a ne da pričaju utopijske priče hoće li ili neće graditi Blok 7. Ovdje se ne rješava problem blokova koji postoje i rade i predstavljaju prijetnju građanima Tuzle, Tuzlanskog kantona i šire“, kaže Džemila Agić za Balans.
Kao tri najveća zagađivača navodi pomenutu Termoelektranu, automobile i kućna ložišta. Loženje uglja se značajno smanjuje u posljednje vrijeme, priča Agić.
„Sve je manje individualnih domaćinstava koja koriste fosilna goriva. Mi smo radili anketu po kojoj 30% domaćinstava za ogrijev koristi pelet, 30% ugalj, a ostalo je električna energija, a mnogi koriste drvo“, dodaje naša sagovornica.
Veliki napredak je zabilježen u gradu Tuzli, kada je u pitanju energetska efikasnost i svijest građana o istoj.
„Kada je sve krenulo sa subvencioniranjem energetske efikasnosti, tamo 2017. ili 2018. godine, svi su htjeli peći na pelet i slično, a o toplotnim pumpama niko nije ni pričao. Sada većina prijava se tiče upravo toplotnih pumpi. Ljudi žele drugačije da se griju, da ne zagađuju“, ističe Agić.
Cijeli razgovor sa Džemilom Agić pogledajte u narednom videu.
(Balans)