• tik tok

Gradaščević već dva stoljeća počiva u tuđoj zemlji

Aug 17, 2022

Na današnji dan 1834.godine umro je Husein-kapetan Gradašević, poznatiji kao Zmaj od Bosne, a njegovi posmrtni ostaci još se nalaze u Istanbulu i nikada nisu prebačeni u BiH, iako su postojale određene inicijative. Zmaj od Bosne je uz Kulina bana i kralja Tvrtka, najvažnija historijska ličnost u borbi za nezavisnost Bosne.

Husein-kapetan, prema posljednjim istraživanjima, sahranjen je u haremu Eyüp Sultan džamije u Istanbulu, koja se nalazi u četvrti Eyüp, izvan gradskih zidina u blizini Zlatnog roga.

Gradaščević je bio vojskovođa u službi Osmanskog carstva, a kasnije bosanski kapetan koji se borio za bosansku autonomiju u tom istom  carstvu. Rođen je u Gradačcu 1802. godine te je odrastao okružen političkim nemirima u tom dijelu Osmanskog carstva. Inače, Gradaščević je bio obrazovan,  rano je naučio čitati i pisati te sa 16 godina arapsku kaligrafiju, a podučavala su ga derviši. 

Nakon što je Dželaludin-paša otrovao njegovog brata Murat-kapetana 1821., Gradaščević se našao na čelu Gradačačke vojne kapetanije. Tokom svog kapetanstva, stekao je ugled u narodu zbog mudrog vladanja i tolerancije te postao jedna od poznatijih osoba u Bosni.

Godine 1831. izabran je za vođu pokreta za bosansku autonomiju, a preuzeo je i titulu vezira. Brzo je otjerao osmanlijskog vezira i ostale protivnike bosanske autonomije te tako postao  vladar Bosanskog pašaluka.

Taj ustanak imao je za cilj ostvarivanje autonomije, a trajao je tri godine i uključivao je zahtjev za ukidanje osmanskih lojala uglavnom u Hercegovini. Međutim, nakon tri godine borbi ustanak nije uspio, dok su sve kapetanije ukinute do 1835.

Gradaščević je morao bježati u Habsburšku Monarhiju 31. maja. Odatle je pregovarao sa sultanom da se vrati u Osmanlijsko Carstvo, koji njegovu želju odobrava, ali se nije mogao vratiti u Bosnu. Seli u Beograd, a zatim u Istanbul, gdje je umro od kolere 17. augusta, 1834 godine i tamo je sahranjen.

 Iako je pokrenuto više inicijativa da se njegovi posmrtni ostaci prebace u Gradačac, do toga nikada nije došlo. Iz Gradčca su poslani dopisi svim relevatnim organima i institucijama u BiH i Turskoj. Išlo se i preko ambasada i Rijaseta IZ-e u BiH, a na kraju su svi rekli da je prijenos posmrtanih ostataka Husein-kapetana u Gradačac, tehničko pitanje, identifikacija mezara. U Gradačcu je sagrađeno i turbe za kapetana, a njegova čuvena kula i dalje svjedoči o važnosti vremena u kojem je živio kao i njega kao jedne od najbitnijih ličnosti Bosne koji se borio za neovisnot svoje zemlje i svog naroda.

( Balans)