Foto: Balans
Tuzlaci Jasmin Jahić, Alen Salihović i Emil Isaković učestvuju u akcijama spašavanja nestalih osoba poslije razornog zemljotresa u Turskoj. Kakav je osjećaj spasiti ljudski život ispod nekoliko tona betona, ispričali su za Balans.
Spasioci iz Tuzle su dio ekipe Gorske službe spašavanja Federacije Bosne i Hercegovine koja se prije nekoliko dana zaputila u Tursku da da svoj nesebični doprinos u spašavanju ljudskih života.
Kako su spasioci iz Tuzle ispričali za Balans, ekipa funkcioniše tako da se ujutru održi sastanak i vođa tima raspoređuje ostale na radne zadatke. Očekivali su haos na terenu ali ne toliki, pričaju nam.
“Iskreno, nismo zamišljali katastrofu ovolikih razmjera na osnovu onog što smo vidjeli u medijima. Ali kada smo ušli u grad, baš je katastrofa. Neopisivo je. Najteža su pronalaženja i iznošenja. Kada je osoba živa, dobro je, a kada nije, baš je teško”- pojašnjava Jasmin Jahić, inače, pripadnik i Profesionalne vatrogasne jedinice Tuzle.
U večernjim satima sinoć su spasioci iz BiH učestvovali u izvlačenju dvije preživjele osobe iz ruševina. Radi se o starijoj ženskoj osobi i desetogodišnjoj djevojčici koje su preživjele sedam dana pod ruševinama. Dio te priče pune nade su bili i spasioci iz Tuzle. Emocije se nisu krile.
“Osjećao sam se presretno. Nevjerovatno da poslije toliko vremena, poslije toliko sati, pod ovolikim betonom, da prežive. Presretni smo i srce nam je puno. Čudo nad čudima”- kaže Jasmin. Po njegovim riječima, stanje u Turskoj se ne može porediti ni sa čim. Teško se riječima može opisati kako to sve izgleda.
“Zatekne te nemoć što ne možeš pomoći. Nemaš sredstava, za ovo treba mehanizacija. Međutim, pitanje je koliko će ona učiniti, hoće li naštetiti onom pod ruševinama, ako je živa osoba. Hoće li ga betoni dodatni pritisnuti, zgnječiti, itd. Sedam spratova zgrade je palo na jedan. Katastrofa”- priča Jahić.
Vrijeme igra veliku ulogu i stvara pritisak spasiocima iz cijelog svijeta. Koliko god napora činili, volje imali i želje da spase nastradale, situacija nije dobra.
“Radimo od jutra i radit ćemo i cijelu noć ako znamo da je negdje osoba živa i da je možemo spasiti. Kompletan pritisak je to. Ako je osoba živa da je što prije izvučemo i spasimo”- ističe ovaj spasioc.
S njim se slaže i Alen Salihović koji kaže da su po dolasku na teren, shvatili ozbiljnost situacije i težinu zadatka.
“Najgore je iščekivanje kada ne znamo hoćemo li izvući mrtvu ili živu osobu. Ovo veliko čudo da, nakon sedam dana, u kratkom vremenu izađu dvije žive osobe, u relativno dobrom stanju. Sve je dobro prošlo.To je neki vid nade da ima još živih. Teško je doći do njih ali probat ćemo svim snagama”- kaže Salihović kojem je ovo prvo veće iskustvo u karijeri.
Svakako, spasciocima iz BiH pomažu psi tragači koji otkrivaju lokacije sa potencijalnim preživjelim osobama kao što je bilo u slučaju spašavanja pomenute majke i kćerke.
Podjećamo, razorni zemljotres koji je prošli ponedjeljka pogodio Siriju i Tursku odnio je više od 36.000 života. Oko 6.500 zgrada je srušeno u Turskoj, a brojne su oštećene u zoni zemljotresa koja zahvata oko 13 miliona ljudi.
Brojne zemlje, među kojima je i BiH, odazvale su se u pomoć Turskoj. Iako žele svoju pomoć dati i Siriji, to je sve teže zbog trenutne političke situacije u toj državi. Dugogodišnji rat uzrokovao je brojne probleme te humanitarna pomoć ne dolazi do onih kojima je najpotrebnija u ovom trenutku.
(Nataša Tadić)