• tik tok

(FOTO) Priča koja traje: Međunarodna likovna kolonija Breške u misiji spajanja umjetnosti i ljudi

Jun 25, 2026

Foto: Balans

Međunarodna likovna kolonija Breške po 27. put okupila je vrsne umjetnike iz BiH i šire, a koji ove sedmice slikaju i stvaraju pod krošnjama stoljetnih lipa u dvorištu crkve u Breškama. Na koloniji učestvuje deset akademskih slikara iz BiH, Srbije, Makedonije i Mađarske.

Među njima je i Gabrijela Mamić iz Tomislavgrada koja je prvi put na koloniji. Ne krije oduševljenje ambijentom i gostoprimstvom.

„Oduševljena sam. Tema nam je slobodna, tako da svaki umjetnik na svoj način uspjeva izraziti svoje emocije i doživljaje prirode u Breškama. U svojim radovima posvećena sam izražavanju osjećaja, a sa obzirom na prirodu u kojoj se nalazim, mislim da sam to prikazala na poseban način na slikama“- kazala je ova umjetnica.

Prvi put na koloniji slika i Bojan Novaković iz Novog Sada koji je svoje radove predstavio publici u BiH još prošle godine.

„Jako lijepo iskustvo, jako lijepa priroda i prvi put sam na koloniji u BiH. Volim ići na kolonije, volim sretati ljude i to je nedelja dana kada se čovjek može opustiti od redovnih obaveza. Pojavi se neka inspiracija, razvijamo iskustva, upoznajem kolege“- ispričao je Novaković i dodao da ljudi znaju cijeniti pravu umjetnost.

A ona je svakako neobična i prelijepa kroz radove slobodne makedonske slikarke Aferdite Kiki koja je, također, prvi put u Breškama.

„Učestvovala sam na mnogim likovnim kolonijama, ali ova je baš drugačija. Sve mi izgelda familijarno. Ima ta toplina što nema u drugim kolonijama. Smještena sam u jednoj porodici, a ja obožavam selo. Mnogo je prekrasno“- rekla je Kiki. Za nju su generalno kolonije bitne kao za slobodnu umjetnicu, a podršku ima od tamnošnjeg ministarstva za kulturu.

Da se svi umjetnici osjećaju ugodno na obroncima Majevice, već više od dvije decenije se za to brine lokalni župnik i mještani pa i Radojka Stojak.

„Ja prisustvujem svakoj koloniji. Pojedini slikari su kod mene na spavanju. Naša grupa za aktivno starenje je pripremila doček sa kolačima i sokovima te jastučiće sa lavandom. Obradovali su se zaista“- kazala je ova mještanka.

Ovaj sada nadaleko poznati kulturni događaj, prije 27 godina, pokrenulo je Hrvatsko kulturno društvo „Napredak“ sa tuzlanskim franjevcima.

„Traje ova priča na dobrobit „Napretka“ i cijele ove zajednice. Ljudi ovdje sa nestrpljenjem očekuju umjetnike i taj tjedan dana žive sa njima. Većina umjetnika dolazila je prvi put ovdje, ali u BiH. Nastojimo psolati jednu lijepu sliku o ovim ljudima, prostoru, zajednici koja djeluje“- izjavio je Ivica Kovačević, predsjednik tuzlanskog „Napretka“.

Zanimljivo, kolonija ima i svoju humanu misiju. Dio radova ostaje u trajnom vlasništvu „Napretka“ a dio ide na aukcije čijom se prodajom stipendiraju nadareni učenici i studenti, a što je, u suštini, temeljna misija „Napretka“.

(Nataša Tadić)