Foto: Balans
Dnevne bolnica i poliklinički dio Klinike za onkologiju i radioterapiju i Klinike za hematologiju i transplantaciju matičnih ćelija hematopoeze JZU UKC Tuzla, od danas nudi bolje uslove za najteže bolesnike. Najsavremeniji prostor urađen po ugledu na evropske bolnice, kompletan je insfinansiran donacijama.
Projekat je vrijedan oko 1, 7 miliona KM. Kompletna rekonstrukcija je urađena donacijama firme „Deling Invest“ i drugih kompanija i pojedinaca, a više od 300.000 KM je sakupljeno i preko internet kampanje „I ti možeš biti ta osoba“.
“Bilo je vrlo zahtjevno, ali ovaj projekat je urađen sa posebnom energijom. Svi smo bili motivirani iz ličnih i drugih interesa i sa velikom energijom, pozitivno smo ga završili. Želim čestitati svima na uspješnoj realizaciji projekta”- rekao je Armin Kapetanović, tehnički direktor Firme „Deling Invest“ Tuzla te najvio obnovu još jednog dijela Odjeljenja i proširenje kapaciteta.
Sadašnji kapaciteti bolnice su 20 kreveta dnevno sa svim pratećim sadržajem.
“Urađeni su tzv. smart objekti, sve je približeno bolesniku da se se sve ono što je potrebno nalazi u jednom prostoru, pa čak i prostor za pratnju. Ako neko ima želju da provede pored svog najimilijeg vrijeme dok prima terapiju što nikada nije bio slučaj. Sve znači, tv prijemnik wi-fi mreža”- objasnio je Šefik Husić, pomoćnik direktora za sestrinstvo UKC-a Tuzla.
Pacijenti će ubuduće terapije primati u boljim uslovima i normalnijem okruženju.
“Usluge su pružanje sepcifičnog onkološkog tretmana kroz hemoterapiju, bioterapiju,imunoterapiju, hormonoterapiju, odnosno, cijeli program specifičnog onkološkog tretmana kojeg zahtjevaju naši pacijenti”- izjavila je Šefika Umihanić, načelnik Klinike za onkologiju i radioterapiju UKC Tuzla.
Ovaj dan je posebno bitan udruženjima koja okupljaju oboljele od malignih bolesti, onima koji se liječe, a i onima koji su se nekada liječili. Kako pričaju, uslovi su bili katastrofalni, pacijenti su terapije primali na običnim drvenim stolicama, jedan toalet su koristili svi i slično.
“Dođete sa tako teškom dijagnozom, čekate, gužve, neuslovno. To je bilo toliko nehumano da se ne može ni pričati”- prisjeća se Munevera Jahić kojoj je karicnom dojka dijagnostikovan 2014. godine. Danas nije krila iznenađenje novim prostorijama.
“Poželjela bih da ostane ovako, da se prostor širi, a da bude manje pacijenata”- poručuje ona.
Sa druge strane, još se ne zna ništa vezano za nabavku linearnog akceleratora zbog kojeg najteži onokološki bolesnici idu u druge gradove. Iz UKC-a danas o toj temi nisu bili voljni razgovarati, a resonra ministrica je kazala da je četvrti tender u toku te da se nada najboljem ishodu.
(Nataša Tadić)