• tik tok

(FOTO) Kolekcionar Zoran Tarade: Najgore mi je kada na aukcijama vidim da se prodaju predmeti iz naših muzeja

Mar 19, 2023

Foto: Zoran Tarade

Povijesne, retro i zanimljive stare slike Tuzle kao i drugih gradova u Bosni i Hercegovini, često na društvene mreže postavlja kolekcionar Zoran Tarade. Tarade podsjeća kako su nekada izgledale građevine, predmeti, način odjevanja, običaji.

No, ko je Zoran Tarade? Priča nam da je on samo „jedan obični Tuzlak“ i zaljubljenik u starine. Po zanimanju je geolog, a volio bi da je arheolog, istoričar. Rođen je u Brčkom, živio je u Travniku, a od 1969. Tuzli gdje je završio osnovnu i srednju školu te fakultet. Kolekcionar je postao 2010. godine kada je kupio prve stare razglednice.

„Moj školski drug i jako dobri prijatelj Adnan Emkić  je objavio jednu staru fotografiju Tuzle na Facebooku. Bila je to fotografija našeg najvećeg trga ali ispod je pisalo da je Vilsonov trg 1930. godine. Obzirom da pojma nisam imao o istoriji grada, počeo sam sa istraživanjem.Tako sam za 12-13 godina sam svašta saznao“-priča nam Tarade.

Najviše ga interesuje period vladavine Austro-Ugarske monarhije zbog toga što iz tog perioda postoje fotografski dokumenti, ne samo pisani.

„Pojavom fotografije, u grad dolaze mnogi stranci sa fotoaparatima, a neki otvaraju fotografske radnje. Počinje magija. Odjednom imamo prave dokaze kako nam je grad tada izgledao. Lično imam dvadesetak jako starih fotografija koje su nastale još u XIX vijeku“- kaže ovaj Zoran koji  je veliki dio svoje kolekcije nabavio preko brojnih svjetskih aukcijskih kuća čiji je član pa ga one obavijeste ako se pojavi nešto novo što bi njemu bilo zanimljivo.

Nažalost, najviše starina vezanih za Tuzlu i BiH nalazi se u inostranstvu, odnosno, u Austriji, Mađarskoj, Češkoj, Njemačkoj, Turskoj, itd.

„Surfajući po internetu, pronašao sam mnoge svjetske arhive koji posjeduju jako bogatu dokumentaciju u vezi naše istorije. Bečki arhiv je prepun starih fotografija iz BiH. U vezi Tuzle sam otkupio sve fotografije. Naravno, pričam o skenovima.Većinu sam otkupio sam, ali za neke sam imao finansijsku pomoć nekih mojih prijatelja. Otkupio sam, zajedno sa nekoliko prijatelja, mnoge stare fotografije Sarajeva, Mostara, Banja Luke, Doboja, Bosanskog Broda, Kiseljaka, Travnika, Zenice, Vranduka, itd.“- pojašnjava.

Ovom kolekcionaru sve te otkupljene fotografije su zanimljive, a posebno ističe neke stare fotografije Tuzle iz perioda 1880- 1890. godine kojih ima nekoliko.Tako je na jednoj aukciji otkupio šest fotografija koje uopšte nisu jeftine. Primjera radi, neke od njih koštaju i po 100 eura. Ponekada Zoran pronađe neke jeftinije predmete, a ponekada plati punu cijenu.

„Što se tiče same Tuzle, moja kolekcija je baš povelika. Nisam od tih ljudi da stalno brojim koliko sam do sada sakupio materijala, ali siguran sam da posjedujem oko 300 starih razglednica do 1941.godine, preko 100 razglednica do 1970., oko 50-ak jako starih fotografija, većinom iz XIX vijeka, prilično veliku kolekciju Tuzle za vrijeme Drugog svjetskog rata, 50-60 fotografija, 20-30 starih karti BiH, desetine starih knjiga i dokumenata. Naravno, ovo su sve originalni predmeti. Kolekcija skeniranih fotografija, starih karti Tuzle i BiH, dokumenata, knjiga je jako velika. Tu ne znam broj ni otprilike. Hiljade, pa opet hiljade“- kroz smijeh priča Tarade. Ono što je zanimljivo, on te fotografije, iako je platio, nesebično dijeli sa drugima i svima pokazuje bogatu povijest Bosne i Hercegovine. Tako je osnovao dvije grupe na Facebooku. Jedna se zove „Tuzla- povratak u prošlost“, a druga „ Bosna i Hercegovina-fotoenciklopedija“.

Na neki način, Zoran obavlja posao koji je trebala država. On pokušava pronaći i sačuvati dokaze o opstojnosti Bosne i Hercegovine sa svim njenim različitostima i bogastvima. Stoga biva iznenađen i razočaran kada na aukcijama vidi određene predmete iz naše zemlje.

„Kako se kod nas cijene starine, to svi znamo. Najgore mi je kada vidim na nekim aukcijama da se prodaju stari predmeti iz nekih naših muzeja. Lijepo se vide pečati muzeja, što pokazuje da se za vrijeme rata dosta toga pokralo te sad prodaje. Obavijestili smo i policiju, neki prijatelji iz Sarajeva mi kažu da je i Interpol obaviješten, ali s vremena na vrijeme se ponovo pojave takvi predmeti. Možete zamisliti  koliko ih ima takvih predmeta na prodaju, a da nisu pečatirani. Hiljade“- zaključuje Zoran koji danas živi u Kanadi, nastavljajujući da skuplja stare dokumente i fotografije o svojoj istinskoj domovini.

(Nataša Tadić)