• tik tok

Eniz Paščaninović iz Živinica traga za dvoje djece: Mi hoćemo istinu, ako su bebe žive, gdje su?

Jun 25, 2023

U Bosni i Hercegovini u periodu od sedamdesetih godina prošlog vijeka pa sve do početka 21. stoljeća nestalo je hiljade beba, koje su u kliničkim centrima proglašene mrtvim, a tijela djece roditelji nikad nisu ni vidjeli ni ukopali.

Upravo je takav slučaj Eniza Paščaninovića iz sela Gračanica kod Živinica. On vjeruje da su njegove dvije kćerke ukradene. Obje su rođene u Tuzli, u Kliničkom centru Tuzla. Rečeno im je da su bebe preminule pri porodu.

„Jedna je rođena 1997. godine, druga godinu kasnije. Dobili smo otpusnicu da nam je dijete živo izašlo iz bolnice. Kada smo to pokrenuli, u arhivi UKC Tuzla nam je rečeno da su bebe umrle na porođaju, a ako su umrle na porođaju kako piše u otpusnici da je dijete izašlo iz bolnice živo i zdravo? Oboje djece je kroz knjige provedeno mjesec dana nakon navodne smrti. Zašto se to nije uradilo odmah, ako su djeca umrla, s razlogom se odugovlačilo“ – ističe Paščaninović za portal Balans.

Zbog sumnji da su mu djeca živa, Paščaninović je krenuo u internu istragu slučaja, sa suprugom je obilazio institucije, a u pisarnici je došao do dokumentacije da je jednom djetetu ime promijenjeno, što je produbilo sumnju da su djeca živa.

„Ključno pitanje je, gdje su završile naše bebe, ako su žive gdje su? Ako nisu žive gdje u sahranjene? Mi znamo da je mnogo roditelja pronašlo svoju djecu nakod 10-20, pa i više godina traženja ali šute o tome. Ja i njih molim da izađu u javnost, da kažu šta su prošli, da znamo i mi koji tražimo djecu, a i cijela javnost da bude upoznata. Ovo je veliki društveni problem koji se vješto drži u ilegali“ – smatra ovaj roditelj.

Zbog svega, odlučio se na borbu sa vjetrenjačama. U kontaktu je sa Anom Pejić iz Srbije koja uspješno vodi Udruženje nestalih beba u ovoj zemlji, kao i sa udruženjem iz Slovenije.

„Cilj je da upoznamo javnost sa našim problemom, da motivišemo i ostale slučajeve koji imaju iste probeleme kao i mi, da alarmiramo nadležne institucije i centre koji su uključeni u problematiku krađe beba. Mi porodice se moramo okupiti i pokrenuti ovo sa mrtve tačke“ – ističe Eniz.

Sve porodice iz Tuzlanskog kantona koje imaju isti problem mogu kontaktirati Eniza Paščaninovića na broj telefona 062/489-874, s ciljem omasovljenja članstva, a nakon toga zajedničke borbe za svu nestalu i ukradenu djecu.

(Balans)