U Dobrnji kod Tuzla danas je obilježena 32.godišnjica pogibije 180 rudara u jami Dobrnja Jug. Porodice i brojne delegacije su položile cvijeće na spomen obilježje na toj lokaciji i odale počast stradalim rudarima za čiju pogibiju nikada niko nije odgovarao.
Jedini preživjeli rudar je Smajl Imamović koji je imao kliničku smrt, danima boravio u bolnici sa opekotinama i ozljedama. Psihički se nikada nije oporavio od traume koju je doživio ali i od saznanja da nema više njegovih kolega, komšija, rođaka. Dana je vidno potresen pvri položio cvijeće na spomen obilježje i kroz plač podsjetio da je prosjek stradalih bio 27 godina.
„Žao mi je mladosti. To je bilo sve 27 godina. Mladi su bili“- kazao je Imamović koji još zaposlenik rudnika, a naredne godine bi trebao u penziju. Razočaran je činjenicom da niko nije odgovarao za nesreću ali i činjenicom da se situacija u rdunicima nije promijenila.
” Da su makar štilo na lopatama produžili”- ogorčeno kaže Smajl.
Bez oca u ovoj nezapamćenoj tragediji je ostala Hasija Husejnović. Njen otac Hasan imao je 43 godine kada je poginuo.
„ Imam dva brata i ostali smo i bez mame prije pet godina. Sve je teže. Ja sam imala 20 godina, najmlađi četiri, a ovaj drugi godinu i po mlađi od mene. Bio je tada u JNA. Teško, uvijek je teško“- rekla je Hasija.
Ona i njena braća su među 365 djece koja su tada ostala bez oca. Rudnik „ Kreka“ kroz posebno oformljen fond pokušao je pomoći porodicama kroz otpremnine, zapošljavanje, školovanje, stipendiranje te rješavanje stambenog pitanja. Ono što je porazno je da se uslovi rada u jamama nisu poboljšali,pričaju rudari, posebno osvrćući se na Rudnik“ Mramor“ koji još proizvodi ugalj po najprimitivnoj metodi.
„ Kopa se metodom starom prije 100 godina. Nema širokog mehanizovanog čela. Znači, isto kada je počelo rudarstvo i rudarenje. I onda očekujete da rezultat bude adekvatan tome kada krocom i krampom kopate ugalj i da ga obezbjedite za Termoleketranu i stanovništvo. Mislim da nije korektno i fer prema tim rudarima“-izjavio je Zuhdija Tokić, predsjednik Sindikata rudara Rudnika“ Kreka“ Tuzla.
Iz ¸”Elektroprivrede” tvrde da je u modernizaciju rudarskih postojenja uloženo skoro pola milijarde KM u posljednih desetak godina, a sve za humaniji rad i veću sigurnost. Ali budućnost rudnika diktira globalna politika da je ugalj nepopularan energent te rudnici bez perspektive će biti zatvoreni, a rudari zbrinuti što je zadatak za naredni period.
„Oni rudnici koji imaju dugoročnu perspketivu, moramo nastaviti u njih investirati i raditi na humanizaicji rada. Sve kako bi imali u narednom periodu zagarantovanu energetsku neovisnost jer,ipak ,proizvodnja električne energije iz uglja u BiH će trajati najmanje narednih 15 godina“- kazao je Admir Andelija, direktor Elektroprivrede BiH.
Inače, istraga o nesreći je pokazala da je uzrok stradanja rudara eksplozija ugljene prašine do koje je došle nepravilnim miniranjem čelične predgrade. Za to niko nije nikada kazneno odgovarao. Jama Dobrnja Jug je poslije tragedije zatrpana i nikada više nije stavljena u funkciju.
( Nataša Tadić)