U Tuzli se danas razgovaralo o migrantima i to na Okruglom stolu sa panel diskusijom pod nazivom “Važnost integracije i socijalizacije ranjivih izbjeglica i migranata i tražioca azila u lokalnim zajednicama u Bosni i Hercegovini”. Migranti uglavnom ne žele ostati u BiH, ali on i koji žele, imaju pravo zatražiti azil.
Kada je u pitanju priliv migranata u BiH, on je pojačan prije dva mjeseca.U prihvatnim centrima bilo je oko 3.300 migranata, a jutros je broj bio oko 2.600 jer su mnogi napustili kampove.
“Služba registruje sve migrante sa kojima stupi u kontakt. Mali je broj migranata koji ne budu registrovani. Kada govorimo o pristupu azilu, oko 98 % migranata izražava namjeru za traženje međunarodne zaštite u BiH, ali samo oko 2% se registruje i podnese zahtjev za azil i čeka završetak procedure. Mislim da je desetak statusa odobreno osobama koje su tražile azil”- izjavio je Mirsad Buzar, zamjenik direktora Službe za poslove sa strancima. Ono što je zanimljivo je da su migranti Šengen granicu gledali kao privlačni faktor za njihova kretanja jer je trenutno njihova najveća koncetracija na granici Srbija- Mađarska.
“Međutim, imamo situaciju da neke zemlje ponovo uvode Šengen granice. Nakon Slovenije, imate Austriju, Češku, Slovačku, Mađarsku koje su ponovo uvodile kontrole zbog pojačanog migracijskog pritiska prema Evropskoj uniji”- ističe Buzar.
Tuzla i Tuzlanski kanton su tranzitno područje za migrante jer dolaze iz pravca Srbije te kroz Tuzlu prolaze i odlaze dalje prema prihvatnim centrima i zemljama Evrope. Caritas Bosne i Hercegovine, Merhamet, Udruženje “Snaga Žene” i Centra za pružanje usluga u zajednici PUŽ implementiraju projekt “Zaštita i podrška ranjivim grupama migranata koji ostaju u BiH”, a koji se realizuje na području Tuzlanskog kantona.
“Za UNHCR je bitno da se što prije identifikuju lica koja trebaju međunarodnu zaštitu. Svi ti ljudi imaju potrebe, napustili su svoje zemlje iz različitih razloga. Možda nemaju namjeru ostati na ovim područjima, ali imaju pravo da imaju informaciju o tome da mogu zatražiti azil”- pojasnila je Lucie Gange,šefica misije UNHCR-a u BiH.
Sve pomenute organizacije imaju cilj omogućiti zadovoljavanje osnovnih potreba migranata, maloljetnika bez pratnje, kroz svakodnevni pristup proizvodima i uslugama kao i prijem u siguran smještaj i u stanove u kojima im je osiguran pristup adekvatnoj hrani, vodi, sanitarijama, odjeći i zaštiti od nasilja.
“Mi nismo institucija koja ima silni ušteđeno novac već smo morali naći donatore, prostor, ljude. Neki su bili u šumama, stanicama i svim tim ljudima trebala je pomoći”- rekao je Tomo Knežević, ravnatelj Carisata BiH. Svoju podršku migrantima i izbjeglicama daje svakako i Caritas Švicarske.
“Prvobitno smo pomagali migrantima u Bihaću u kampovima, tako što smo im uspostavili vešeraje, a kasnije smo radili manje, mobilne usluge, u saradnji sa Caritasom BiH. Uspostavili smo i jednu sigurnu kuću gdje dolaze porodice i tu je prva stanica gdje se mogu javiti”- pojasnio je Daniel Bronkal, direktor Caritasa Švicarske.
“Naš cilj je okončati siromaštvo – svugdje i za svakoga”- poručeno je danas iz Tuzle.
(Nataša Tadić )