U Tuzli je u toku predizborna kampanja za prijevremene izbore za gradonačelnika Tuzle. Gotovo svi kandidati fokus stavljaju na ekonomski razvoj, komunalnu infrastrukturu i smanjenje zagađenja zraka. Koliko im građani vjeruju, te kakva je situacija u pojedinim mjesnim zajednicama, posebno po pitanju zagađenja zraka, provjerila je ekipa O kanala.
Mjesna zajednica Bukinje, od centra Tuzle udaljena je oko 5 kilometara. Problema ovdje ima na pretek, pojedine kuće nemaju gradsku vodu, putna infrastruktura je loša, a zagađenje zraka najveće je u TK. Mnogo je faktora zašto je to tako.
„Termoelektrana je tu, ne vidi se od smoga, gore ima jedno šljačište, na ovoj strani drugo. Mi se nalazimo između dva šljačišta plus Termoelektrana“ – rekao je Pejo Šimić, stanovnik Bukinja
Još 2018. godine Svjetska zdravstvena organizacija je upozorila da je Tuzla jedan od deset najzagađenijih gradova Evrope, gledajući podatke na godišnjem nivou. U Bukinju to osjete na svojoj koži, povjerenik ove mjesne zajednice kaže da se zagađenje zraka vidi „golim okom“.
„Osjete se čestice, oči suze jer upada prašina u oči. Nagriza oči kao kiselina. Djeca mala su bolesna, ne mogu da dišu. Ogromno je zagađenje, veliki broj ljudi umire, najčešće od karcinoma“ – izjavio je za O kanal Goran Stojak, Povjerenik MZ Bukinje.
Tuzla je od 2003. godine do 2020. godine intereventnim mjerama u toplifikaciju i energetsku efikasnost smanjila zagađenje Ugljen-dioksida za 32%. Kandidati na ovogodišnim izborima za gradonačelnika obećavaju čišću Tuzlu i brže smanjenje zagađenja zraka.
„Naš cilj je do 2030. godine 40%. Ja sam siguran, obzirom da smo za ovu godinu proširili dodatne linije podrške koje do sada nismo imali, da ćemo velikim koracima po pitanju energetske efikasnosti i tranzicije smanjenja CO2, prestići plan za 2030. godinu“ – kazao je Zijad Lugavić, kanidat SDP-a za gradonačelnika Tuzle.
„Prvenstveno u Tuzli treba poboljšati zrak. Zrak je katastrofalan, zrak nas ubija i zrak je nešto što možemo sistemski riješiti u periodu od 5 do 7 godina“ – rekao je Omer Berbić, kandidat Naše stranke za gradonačelnika Tuzle.
A pitali smo stanovnike Bukinja, vjeruju li u obećanja kandidata?
„Ne vjerujem ništa. Iz razloga da se oni nisu udostojili da dođu ili da nazovu, da napravimo neki sastanak da popričamo na tu temu, a tek šta drugo“ – odgovorio je Šimić.
„Iz daljine rješavat ćemo probleme, a niko ne dolazi ovdje. Neka kažu kad su došli. Prostorije MZ Bukinje su uvijek otvorene svim tim kandidatima, nek dođu i razgovaraju s nama, da im mi iznesemo pravu situaciju“ – izjavio je Goran Stojak, povjerenik MZ Bukinje.
Termoelektrana Tuzla je od 2015. godine do danas uplatila Gradu Tuzla oko 28 miliona KM na ime zagađenja koje uzrokuje, građani tvrde da se ova sredstva ne troše namjenski i ne ulažu u naselja koja trpe direktne posljedice rada Termoelektrane.
(Balans/O kanal)