Zbog iskazane potrebe za nadogradnju postojećih zakonskih rješenja u Zakonu o visokom obrazovanju, Vlada je danas utvrdila prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama ovog zakona. Ono što se može posebno izdvojiti jeste da se, s ciljem povećanja transparentnosti u postupanju, nadležnost za razmatranje zahtjeva o potrebi osnivanja novevisokoškoske ustanove sa Vlade Kantona prebacuje na Skupštinu Kantona. Izmjenama se predviđa da, ako se nakon izdavanja licence i početka rada i obavljanja djelatnosti visokog obrazovanja utvrdi da je visokoškolska ustanova prestala ispunjavati propisane uslove za rad i obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja na području Kantona, ili ako je prestala obavljati djelatnost visokog obrazovanja na području Kantona, Ministarstvo obrazovanja i nauke rješenjem može oduzeti licencu, a u zavisnosti od prirode ili vrste uočenih propusta ili nedostataka.
„U nekoliko aspekata će visoko obrazovanje biti unaprijeđeno. Pitanja licenciranja univerziteta se prenose sa Ministarstva na Vladu. Ako neka ustanova izgubi licencu morat će ispoštovati obaveze iz ugovora. Ovdje je važno da studentima ne mogu biti biti uskraćena prava“ – kazao je Ahmed Omerović, ministar obrazovanja TK.
Ako su propusti ili nedostaci otklonjive prirode, može se visokoškolskoj ustanovi rješenjem naložiti otklanjanje uočenih propusta ili nedostataka, određujući primjeren rok za njihovo otklanjanje.
Izmjene zakona predviđaju i da je novoosnovana visokoškolska ustanova zahtjev za akreditaciju visokoškolske ustanove obavezna podnijeti najkasnije godinu dana prije izvođenja prve generacije studenata na prvom ciklusu studija, čime se obaveza za podnošenje postupka institucionalne akreditacije stvara najkasnije jednu godinu prije izvođenja prve generacije studenata, a sve kako bi se stvorile pretpostavke za okončanje postupka akreditacije prije izdavanja prvih diploma i s tim u vezi, prije svega, otklonile dileme koje se odnose na korištenje izdate diplome što podrazumijeva zapošljavanje, obavljanje javne funkcije, nastavak studija na narednom ciklusu studija na drugoj visokoškolskoj ustanovi i sl.
„Važno je istaći da se u sklopu ovih izmjena nalazi i prjedlog da se riješi zdravstveno osiguranje redovnim studentima starijim od 26 godina, a koji su zbog navršenih godina života izgubili svojstvo osiguranog lica u skladu sa odredbama zakona“ – kazao je Omerović.
U skladu sa aktima Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta Bosne i Hercegovine period važenja akreditacije smanjuje se sa šest na pet godina.
(Balans)