Foto: Tuzlanski vatrogasci
Prema izvještajima operativnih centara civilne zaštite sa područja Tuzlanskog kantona, u protekla 24 sata, vatrogasne jedinice su imale trinaest intervencija na gašenju požara.
Najviše su vatrogasci morali intervenisati na području grada Tuzle i to četiri puta. Pripadnici profesionalne vatrogasne jedinice Tuzla gasili su nisko rastinje veće površine u naselju Divkovići, potom nisko rastinje manje površine u naseiljima Šljivice i Moluhe te požar na pomoćnom objektu u naselju Donja Grabovica.
Četiri lokacije sa požarom niskog rastinja su gasili i vatrogasci u Kalesiji. Radi se o manjim površinama na lokalitetima Zolje, Hrvačići, Lešovine i Vukovije.
U Lukavcu su vatrogasci imali tri intervencije na gašenju požara niskog rastinja i to u naselje Smoluća gdje je vatra bila zahvatila površinu od oko 5 dunuma, te dvije iste površine u Devetaku.
Dobrovoljna vatroggasna jedinica u Doboj Istoku imala je intervenciju na gašenju požara niskog rastinja i šume ukupne površine od oko 1 ha na području Mjesne zajednice Klokotnica, lokalitet Zavodica. Na gašenju ovog požara su učestvovala tri vatrogasca sa dva vozila.
Oko 200 dunuma zemlje zahvatila je vatra u Sapni. Vatrogasci su gasili požar niskog rastinja i šume. Međutim, zbog sumnje na aktivno minsko polje, vatrogasci su sprečavali širenje požara na okolne parcele, a požar unutar minskog polja, sam se ugasio.
Nadležni upozoravaju građane da je, radi zaštite javnih zelenih površina, zabranjeno loženje vatre i potpaljivanje stabala. Prilikom boravka u prirodi, treba vodite računa o mogućim uzročnicima požara, odnosno, neugašeni opušci, neugašena vatra, bačeni stakleni predmeti, ambalaža i drugo. I na kraju, izazivanje požara predstavlja više kaznenih djela, kao što je izazivanje opće opasnosti od požara za život ljudi i izazivanje šumskog požara, za što su propisane novčane i kazne zatvora.
(Balans)