Foto: Facebook
Iako je prvo testno radijsko emitovanje obavljeno još 1906., Svjetski dan radija se obilježava tek od 2011. godine, kada je UNESCO proglasio 13. februar internacionalno značajnim datumom.
Kolijevka radija je Amerika. Iako je prva radiopostaja u Pittsburghu počela redovno emitovati prije 100 godina – davne 1920. godine.
Zlatne godine radija bile su između 1930. i 1945. godine, u vrijeme čuvenih sapunica – radijskih drama koje su se emitovale svakodnevno a okupirale pažnju ogromnog broja slušatelja. Naziv sapunica porijeklo vuče iz činjenice da su te serije emitovane tokom dana, kada su u kućama uglavnom bile domaćice i u njima su se oglašavali novi modeli sapuna i sličnih kućnih potrepština.
Na domaćim prostorima, zlatne godine radija bilježimo 50-tih i 60-tih godina dvadesetog stoljeća, kada su radijski prijenosi nogometnih utakmica znali doslovno opustošiti ulice gradova.
Cilj obilježavanja Svjetskog dana radija je podizanje svijesti javnosti i medijima o samoj vrijednosti radija, poboljšanju međunarodne saradnje te pristupu informacijama putem radija.
(Balans)