Muhamed Halilović iz Živinica, iako je pregazio sedmu deceniju života i danas vrijedno radi. U štali ima dvanaest muznih krava, te nekoliko teladi i junica.
„Imam dvije vrste krava, Holštajn i Simentalac. Neke od njih daju i 30 litara mlijeka dnevno. Ja uzimam najkvalitetniju vrstu koncentrata i time ih hranim. Moje krave kad se otele to su ogromna telad, ko dođe i vidi, kaže, je li to moguće? Ovih dvanaest krava, od kojih se neke ne muzu jer su pred teljenjem daju od 150 do 180 litara mlijeka“ – kaže Halilović za portal Balans.
Ove godine uzorao je zavidnu površinu zemljišta gdje će zasijati hranu za stoku, a nada se da će do proljetne sjetve zakupiti još jedan dio zemlje.
„Uzorao sam do sada pet hektara, a tražio sam od Grada Živinice još dva hektara da zakupim. Osim stočne hrane volio bih zasijati i pšenicu. Vidite kakvo je vrijeme došlo, treba zasijati što je moguće više“ – dodaje ovaj vitalni penzioner i poljoprivrednik iz Živinica.
Ovogodišnji budžet FBiH za poticaje u poljoprivredi koji iznosi 164 miliona maraka smatra dobrom osnovom za kvalitetnu poljoprivrednu sezonu.
„Iznos od 164 miliona je zadovoljstvo, u odnosu na prošlu godinu to je više za 60 miliona, u odnosu na 2014. ili 2015. godinu više za 70 miliona. Mislim da svi poljoprivrednici trebaju biti zadovoljni“- kaže Muhamed.
Otkupna cijena mlijeka ne parira onoj sa polica marketa u BIH, gdje mlijeko košta od 2 KM pa naviše, a otkup ne prelazi 1 KM po litru.
„Litar je 82 pfeninga plus 3 pfeninga hlađenje laktofriza i struje pa izađe 85. Ma, zadovoljan sam. Ne idem na luksuz, nego sam istinski u ovome. I da održim život na imanju. Za mene kažu, zatvori, šta će ti, kažu, je li on gladan da toliko radi“ – zaključuje Halilović.
U Tuzlanskom kantonu postoji 1.350 farmi. Prošle godine proizvedeno je 27,5 miliona litara mlijeka što je manje nego prethodnih godina. A optimista poput Muhameda, sve je manje kako u TK, tako i u cijeloj Bosni i Hercegovini.
(Balans)