• tik tok

Zuhdija Tokić: Je li kupljeno široko mehanizovano čelo u Rudnik Mramor?

Mar 4, 2023

Foto: Balans

Stanje u rudnicima uglja koji posluju u Koncernu Elektroprivrede BiH, čini se, nikad nije bilo teže i neizvjesnije. Problemi su izašli na površinu kada je JP „Elektroprivreda BiH“ informisala Vladu FBiH da su se stekli uslovi za pokretanje stečaja u dva rudnika uglja i to „Kreka“ i „Zenica“.  

“Zakonom o stečaju FBiH decidno je definisano da su za pokretanje predstečajnog i stečajnog postupka ovlašteni stečajni dužnik, prokuristi i svaki povjerilac koji ima pravni interes za sprovođenje stečajnog postupka. Informisali smo Vladu FBiH o izuzetno teškom stanju u Rudniku Kreka uzrokovanom kontinuiranim padom proizvodnje, produktivnosti, prihoda i posljedično rastom dugovanja prema povjeriocima i gubitaka, ukazujući da je rudnik ispunio uslove za stečaj. Ukazano je da uslove za stečaj ispunjava i Rudnik Zenica. Postupak stečaja mogu pokrenuti samo oni koji za takvo djelovanje imaju zakonska ovlaštenja”, naveli su iz “Elektroprivrede BiH”.

Predstavnici sindikata rudara više puta su reagovali na izjave i stavove iz Elektroprivrede. Predsjednik Sindikata Rudnika „Kreka“ Zuhdija Tokić kaže kako su rudari i sindikati uvijek za dijalog ali da nisu imali adekvatnog i za rješenje problema zainteresovanog sagovornika.

„Ako imate ljude koji vrijeđaju rudare, koji kažu da rudari neće da rade, da ne dolaze na posao, onda vam je sve jasno. Ja pozivam predstavnike Elektroprivrede da siđu sa mnom u jamu, da uđemo u kopove, da vide uslove rada, da vide da ne možete doći do bagerske jedinice na kopovima, posebno u ovim vremenskim uslovima kada je blato i tako dalje“ – kazao je Tokić.

On dodaje da su rudnici došli u dubuiozu i dugovanja koja prelaze 420 miliona maraka zbog maćehinskog odnosa Elekteroprivrede kao vlasnika svih rudnika Koncerna.

„Rudnik „Kreka“ je od 2000. do 2022. godine proizveo 45 miliona tona uglja, od toga je preko 40 miliona tona plasirano u Termoelektranu Tuzla po katastrofalno niskim cijenama. Da je cijena tone uglja bila samo 10 KM veća, na ovu proizvodnju mi bi imali preko 400 miliona maraka u „Kreki“. Cijena uglja koju mi prodajemo „Elektorprivredi BiH“ je 50,13 KM po toni, to je cijena bila za prošlu godinu“. – ističe Tokić.

Priču o stečaju, rudari ne žele više ni spominjati.

„Stečaj u Rudniku Kreka, rudari nikad neće dozvoliti“ – kaže predsjednik sindikata Rudnika „Kreka“.

“Ne želimo da budemo na nivou određenih struktura u ‘Elektroprivredi BiH’. Mi radnici i predstavnici Sindikata ćemo uraditi sve da ih spriječimo u tome da dođe do stečaja u ovim rudnicima. Spremni smo na sve zakonite načine sindikalne i radničke borbe da se suprotstavimo tome. Pravo na rad u ovoj državi jednako pripada nama kao i određenim strukturama EP BiH”- kazao je Sinan Husić, predsjednik Saveza sindikata rudnika FBiH.

Neulaganje u rudnike doprinosi smanjenoj proizvodnji uglja, smatraju sindikati.

„Ja javno pitam, je li kupljeno široko mehanizovano čelo u Rudnik Mramor? Da je kupljeno sada bi proizvdonja bila preko 1500 tona dnevno umjesto sadašnjih 600 tona. Ja pozivam one koji kažu da su u rudnike uložili neka kažu koliko su uložili i u koju opremu“ – zaključio je Tokić gostujući u programu RTV7, a vido gostovanja možete pogledati ovdje.

(Balans)