Foto: EU4Green
Zapadni Balkan je na putu zelene tranzicije. Transformacija različitih industrija, podizanje svijesti i primjena novih direktiva i zakona, usklađenih sa EU, su neizbježni, kako bi se stvorile prilike za održivu budućnost. Ovo nipošto nije lak proces i puno toga još treba uraditi, ali mnogi ljudi su posvećeni ovoj ideji, usmjeravajući svoje karijere i profesionalni razvoj ka zelenim praksama. Projekt EU4Green pokrenuo je seriju od šest kratkih videa kako bi kroz lične priče predstavio ovo transformativno putovanje.
Serija pod nazivom EU4Green Video Series: Zeleni poslovi i vještine, koja prikazuje inspirativne pojedince i njihove uloge u oblikovanju zelene ekonomije, fokusira se na nekoliko ključnih tema zelene tranzicije, u skladu sa Zelenom agendom za Zapadni Balkan, s posebnim naglaskom na zeleno obrazovanje. Prikazane su priče o ljudima i njihovim karijernim odlukama koje doprinose tranziciji, zaštiti životne sredine, ali i njihovom životu, prihodima i prosperitetu.
Upoznajte pionire zelene tranzicije
Cirkularna ekonomija i biodizajn (Bosna i Hercegovina)
Posebno zanimljiva osoba i stručnjakinja u ovom serijalu je upravo Maja Halilović iz Sarajeva, vizionarska istraživačica koja predvodi biodizajn u BiH — pokret koji organski otpad transformiše u vrijedne proizvode poput održivih tekstila i keramike. Koristeći kulture bakterija i otpad od kafe, njen revolucionarni rad naglašava ekonomski i ekološki potencijal praksi cirkularne ekonomije. Njena priča ističe kritičko razmišljanje i inovacije kao ključne pokretače zelene tranzicije i održive budućnosti.
Pogledaje Majin video ovjde, a na stranici EU4Green pročitajte opširni, inspirirajući intervju Od otpada do čuda: Istraživanje budućnosti biodizajna sa Majom Halilović iz BiH u kojem Maja govori o svojoj struci, motivaciji i mogućnostima koje njen rad i biodizajn uopće nude za bolju, zdraviju i stabilniju budućnost.
Održiva poljoprivreda (Crna Gora)
U bujnim predjelima blizu Skadarskog jezera, mladi poljoprivrednik Miloš Radunović koristi regenerativne tehnike poljoprivrede koje čuvaju vodu, obnavljaju zdravlje tla i povećavaju prinose. Primjenom inovativnih metoda poput permakulture, dokazuje da održiva poljoprivreda ne samo da koristi okolini, već otvara i vrata novim poslovnim prilikama. Njegov rad pokazuje kako moderne prakse mogu unaprijediti tradicionalnu poljoprivredu u regionu.
Energetska efikasnost (Srbija)
Instalater solarnih panela i prosumer iz Srbije pokazuje kako obnovljiva energija može smanjiti ugljenični otisak, istovremeno stvarajući mogućnosti za prekvalifikaciju i zapošljavanje. Fokusiranjem na obrazovanje i obuku u solarnoj tehnologiji, ova uloga ilustruje potencijal zelenih poslova u jačanju slabih tržišta rada, uz doprinos ciljevima dekarbonizacijeregiona.
Zelena gradnja i arhitektura (Kosovo)
Arhitekta specijaliziran za održivi dizajn zgrada i pejzažni arhitekta koji radi na vertikalnim zelenim zidovima za škole na Kosovu revolucioniraju urbanu gradnju. Integracijom zelenih materijala, energetski efikasnih dizajna i biljaka koje pročišćavaju zrak dokazuju da je održiva arhitektura ključna za smanjenje uticaja na životnu sredinu i poboljšanje životnih standarda u urbanim sredinama.
Zaštita i biodiverzitet (Albanija)
Konzervator iz Instituta za zaštitu prirode u Albaniji neumorno radi na očuvanju lokalnih ekosistema i biodiverziteta. Edukujući nastavnike o ekološkim pitanjima, ova inicijativa naglašava ključnu ulogu svijesti i obrazovanja u razvijanju kulture očuvanja prirode, koja je od vitalnog značaja za očuvanje bogatog prirodnog nasljeđaregiona.
Inženjer za kvalitet zraka (Sjeverna Makedonija)
Stručnjak za kvalitet zraka iz Sjeverne Makedonije posvećen je praćenju i poboljšanju kvaliteta zraka, identifikovanju opasnosti i sprječavanju budućih problema. Ovaj rad je ključan u rješavanju zagađenja zraka, gorućeg problema u regionu, i osiguravanju zdravijeg okruženja za zajednice.
Zašto su ove priče važne
Istaknuti zeleni poslovi nisu samo karijerni putevi – oni su ključni za rješavanje ekoloških izazova regiona dok stvaraju ekonomske prilike. Svaki govornik predstavlja jednu dimenziju zelene tranzicije, pokazujući konkretan uticaj održivih praksi i zelenih vještina na industrije, zajednice i ekosisteme.
Vizija za budućnost
Kroz ove stvarne priče, serija EU4Green Video Seriesinspiriše mlade, donosioce odluka i zainteresovane strane da vide zelenu tranziciju kao priliku za rast i inovacije. Ulaganjem u obrazovanje, stručno osposobljavanje i industrije usmjerene ka budućnosti, Zapadni Balkan može zauzeti prepoznatljivu ulogu u stvaranju održive i inkluzivne budućnosti.
Za više informacija i gledanje serije posjetite www.eu4green.eu, te naloge na društvenim mrežama LinkedIn, Youtube, Facebook i Instagram.
(EU4green)