• tik tok

Za samo deset dana: Oko 700 djece pregledano u UKC-u Tuzla

Jan 10, 2023

Na Kliniku za dječje bolesti UKC Tuzla od 1. siječnja 2023. godine u prijemnu ambulantu je primljeno i pregledano 650 djece, a već sutra to će biti više od 700 djece. Radi se o djeci koja dolaze s izuzetno ozbiljnim respiratornim infekcijama, a nemali broj njih mora biti i hospitaliziran.

Trenutačno je na Kliniku smješteno 72 djece i 65 majki. U odnosu na prethodno razdoblje, ovo predstavlja izuzetno veliki broj hospitalizirane djece.

„Još uvijek je situacija na Klinici za dječije bolesti pod kontolom i nije alarmantna. Ali ono što jeste zabrinjavajuće u ovom trenutku jeste da imamo jako veliki broj djece iz primarne zdravstvene zaštite. Od septembra mjeseca mi smo primijetili jedan neuobičajeno povećan broj pregleda i prijema djece u bolnicu“, kaže dr. Lejla Osmančević, načelnica Klinike za dječje bolesti UKC Tuzla i dodaje da su već tada, prateći situaciju u zemljama diljem Europe, shvatili da je sve više djece koja i na našim prostorima obolijevaju od respiratorno sincicijskog virusa.

„Mi smo se već tada prestruktuirali, promijenili i pojačali svoj način rada, a svjesni toga da nam dolazi i decembar i sezona gripe, nova sezona covida, a sve s namjerom da svakom djetetu pružimo adekvatnu zdravstvenu zaštitu. Od Nove godine smo pojačali i treći nivo brige i organiziranja posla“, kaže nam dr. Osmančević.

Pored redovitih smjena organiziran je veći broj osoblja, napravljen je veći kapacitet prijemne ambulante, a najveće zasluge pripadaju medicinskim sestrama koje prave trijažu.

„Imamo i djecu s drugim bolestima, imamo hronične pacijente, imunokompromitovane pacijente koji se moraju odvojiti i pregledati u drugim prostorijama i sve to moramo u određeno vrijeme zbrinuti, jer imamo i pacijente koji zahtijevaju i hitni intenzivni tretman. Svi smo se uspjeli organizirati da pacijenti dobiju adekvatan tretman i da se što manje zadržavaju u čekaonici kako bi se na taj način smanjio prenos infekcije virusima“, kaže Zemina Džihanović, odgovorna sestra na Klinici za dječje bolesti UKC Tuzla.

Najveći broblem su virusne infekcije gornjih dišnih puteva koje dovode i do njihovog oštećenja, a nerijetko se na njih nadoveže i bakterijska infekcija.

„U posljendje vrijeme smo primijetili da imamo djecu sa streptokoknim infekcijama, a to su gnojne angine, gnojne upale srednjeg uha kod male djece i pogotovo kod djece predškolskog i školskog doba, infektivne mononukleoze, a primijetili smo i u nekoliko vrtića u Tuzlanskom kantonu i pojavu skarlatine, odnosno šarlaha“, ističe dr. Lejla Osmančević.

Najveći uzrok svemu ovome je aerozagađenje, ali i praznici zbog kojih smo se držali jedni uz druge i boravili na masovnim okupljanjima. Sve je to alarm za roditelje, djecu, ali i za nastavno i vrtičko osoblje.

„Sve nam ovo nameće i određene mjere, a prije svega nošenje maske, redovno pranje ruku, voditi računa o tome da ne idemo kuće i da ne budemo u kontaktu s bolesnim osobama. Moj apel i molba primarnoj zdravstvenoj zaštiti Domova zdravlja, da prema Klinici za dječije bolesti upućuju isključivo samo onu djeca koja prema njihovim procjenama zaista imaju indikacije za prijem u bolnicu. Djeca se međusobno miješaju, imate tridesetero i četrdesetero djece koja čekaju, druže se i pričaju i na taj način postoji mogućnost međusobne razmjene virusa“, poručila je dr. Lejla Osmančević, načelnica Klinike za dječje bolesti UKC Tuzla.

(M. Nikolić/ Hrvatski Glasnik)