• tik tok

(VIDEO) Zamak Bran u Rumuniji: Drakulin dvorac privlači turiste

Apr 17, 2023

Foto: Trekhunt

Dvorac Bran ili Drakulin dvorac u Rumuniji je jedno od najpoznatijih turističkih mjesta, a posebno je aktuelan za Noć vještica.

Između 1377. i 1388. godine, dvorac Bran je izgrađen na strateškoj lokaciji s pogledom na široko posjećenu planinsku rutu između Transilvanije i Vlaške, teritorije kojom je vladao “Vlad Nabijač” u 15. stoljeću. Do 1388. godine dvorac je završen i korišten je kao carinarnica za Transilvaniju, koja je tada bila provincija Mađarske. Početkom 15. vijeka, ugarski kralj Sigismund je privremeno ustupio tvrđavu princu Mirči Starom od Vlaške, susjedne kraljevine pod prijetnjom Osmanlija.

Dvorac je u vlasništvu potomaka kraljice Marie, koja ga je dobila 1920. godine kao poklon za svoje napore da spoji Rumuniju. Trenutno dvorac Bran služi kao muzej posvećen prvenstveno rumunskoj kraljici Mariji. Dvorac je poznato mjesto za događaje za Noć vještica, kao što je takmičenje 2016. za osvajanje šanse da provedete Noć vještica u zamku, prateći korake Džonatana Harkera iz romana Brema Stokera.

Glasine da je Vlad Tepeš inspiracija za jednog od najpoznatijih likova grofa Drakule popularizirale su zamak Bran kao zamak grofa Drakule.

Rumunija je ubrzo počela da prodaje dvorac Bran kao dvorac grofa Drakule kako bi unaprijedila turizam. Vlad Tepeš Drakula, također,  poznat kao “Vlad Nabijač”, navodno je bio zatvoren u zamku Bran. Za roman Brama Stokera iz 1897. “Drakula” se kaže da je inspirisan strašnim rumunskim kraljem. Grofica Elizabeth Bathory, legendarna rumunska serijska ubica, također, je navodno inspirirala priču.

Dvorac Bran je poznat kao “Drakulin zamak” u regionu i širom svijeta. Iako Bram Stoker nikada nije posjetio srednju Evropu, nadimak zamka opravdan je podzemnim tunelima, arhaičnim oružjem i oklopom, te zastrašujućim zvucima koje stvara srednjovjekovna građevina.

Kako izgleda pogledajte u narednom videu:

(Balans)