Foto: Printscreen Youtube
Ako ste ljubitelj gljiva te ako se spremate u berbu gljiva, a niste sigurni kada se koje gljive mogu brati, u nastavku donosimo spisak gljiva koje se beru u kasno proljeće i ljeto.
Proljeće
Smrčak (Morchella esculenta) je tipična proljetna vrsta, javlja se od marta do maja u travi, najčešće kraj topola i jasenova na glinenim i pješčanim terenima. Šešir je najčešće ovalnog oblika, šupalj sa udubljenjima koja podsjećaju na pčelinje saće, svijetlo žute do sivo-smeđe boje. Drška je takođe šuplja, bjeličaste boje. Potreban je poseban oprez jer je moguća zamjena sa otrovnom vrstom hrčak (Gyromitra esculenta). Međutim, hrčak se javlja ispod četinara, a šešir mu je tamniji, u nijansama crvenosmeđe boje i nepravilno naboran, poput mozga.
Šumsko pile (Laetiporus sulphureus) je veoma karakteristična vrsta koju gotovo da je nemoguće zamijeniti sa nekom otrovnom. Plodno tijelo je isprva u obliku čvorova, a onda rašireno poput terase i obično je više njih spojeno (naslovna fotografija). Gornja površina je zonirana u nijansama žute do narandžaste boje dok su donja površina i ivica jarko žute boje. Javlja se na različitim vrstama listopadnog drveća, veoma često na vrbama i topolama. Prilikom termičke obrade potrebno je prvo blanširati i zatim spremiti po želji. U narednom videu pogčedajte berbu gljiva u šumama Fruške gore.
Ljeto
Vrganj (Boletus edulis) je vrsta koje kreće da se pojavljuje tokom ljeta i plodi sve do kasne jeseni u šumama. Jedna je od najpopularnijih jestvih vrsta gljiva. Šešir je zaobljen pa raširen, u nijansama oker i braon boje. Cjevčice su bjeličaste, potom svijetlo žute i na kraju maslinaste. Drška je trbušasta, batinasta ili valjkasta svijetlije boje od šešira, pokrivena bjeličastom mrežicom. Neiskusni berači je mogu zamijeniti sa nekom od otrovnih vrsta vrganjevki, ali na sreću ni jedna od tih vrsta nije smrtonosna.
Lisičarka (Cantharellus cibarius) plodi od početka ljeta do sredine jeseni po listopadnim i četinarskim šumama i raste iz zemlje ili šumske stelje. Cijela gljiva je žute boje, šešir je nepravilnog oblika, prvo je ravan, a zatim udubljen. Sa donje strane šešira se umjesto listića nalaze žilice koje se spuštaju niz dršku. Ovo je jestiva i veoma cijenjena vrsta koje se kao i vrganji veoma često sakuplja i prodaje. Iako je prilično karakterstična postoji mogućnost zamijene sa otrovnom zavodnicom (Omphalotus olearius) koja oblikom plodnog tijela podsjeća na lisičarku.
Zavodnica je prilično varijabilna vrsta što se tiče boje šešira, pa se može desiti da bude svijetlije boje nego što je tipično za nju, što povećava šansu za zamjenom. Međutim, zavodnica se pojavljuje na panjevima ili granama, uvijek u buketima, rijetko pojedinačno. Također treba obratiti pažnju na donji dio šešira gdje zavodnica ima listiće za razliku od lisičarke koja ima žilice.
(Balans/Agroklub)