• tik tok

UNHCR i CRS renovirali Sigurnu kuću u Tuzli

Apr 24, 2023

Foto: Balans

U Bosni i Hercegovini renovirano je pet sigurnih kuća, a među njima i ona u Tuzli. Sredstva su obezbjedili UNHCR i CRS krot projekat “Osigurana socio-ekonomska inkluzija osoba kojima je potrebna međunarodna zaštita u BiH”.

U Sigurnoj kući udruženja “Vive žene” u Tuzli trenutno boravi šest žena i četvero djece. Međutim, broj korisnika objekta je projmjenjiv jer je tu i Centar za terapiju i rehabilitaciju gdje dolaze i drugi građani kojima je potrebna pomoć.

“Od 2020. godine, odnosno, otkako je počela korona, mi imamo više za 30 % korisnika. U prosjeku godišnje oko 100 osoba bude, u 2022.godini je bilo 116.  I to je samo Sigurna kuća u kojoj trebaju smještaj. Većina žena ne traži smještaj. Mi imamo preko 280 osoba u našem tzv. ambulatnom tretmanu koje dolaze zbog nasilja i pravnog savjetovanja. To je sve skupa preko 300 osoba”- pojasnila je Jasna Zečević, direktorica Udruženja u kojem je zaposleno 25 osoba.

Zečević ističe da je finansiranje otežano u svakom smislu, a samim tim i teško je naći sredstva da se renoviraju prostorije te zamijene vrata i prozori na objektu izgrađenom prije 20 godina. Sredstva je teško dobiti jer projekti se odnose na korisnice. Stoga, pomoć UNHCR-a u CRS-a da se obnovi dio prostorija i prilaz kući je od velike koristi.

“Jedna od bitnih stvari za nas je da ljudi koji bježe iz svoje kuće zbog neke traume, imaju sigurnu kuću gdje će se smjestiti. Udruženje “Vive žene” uvijek ima otvorena vrata  i za izbjeglice i raseljena lica koji su bježali od trauma i koji su imali pristup njihovim uslugama”- kazala je Lucie Gagne, predstavnica UNHCR-a u BiH.

Manje građevinske intervencije, unutrašnje renoviranje i sređivanje prilaza objektu koštale su 38.000 KM.

“CRS je uz podršku UNHCR-a radio na fizičkom poboljšanju uslova i smještaja boravka u pet sigurnih kuća u BiH. Zahvalio bih se direktorici i osoblju koji su bili veoma strpljivi tokom izvgođenja radova. Korisnice su bile tu jer nisu imale gdje otići i bile su na usluzi”- izjavio je Samir Softić, menadžer projekta CRS.

Poboljšana sigurnost, bolji uslovi života i kvalitetnije usluge su ono što korisnicima omoguće ovakvi projekti, a iz Udruženje “Vive žene” ne kriju nadu da će se i drugi uključiti i dati svojn doprinos da žrtve nasilja imaju ovo utočište.

(Nataša Tadić)