Foto: Balans
Sjeveroistočna Bosna uskoro bi mogla dobiti brendiran i certificiran med, a korak bliže tome je i jučerašnje potpisivanje ugovora Pčelarskog društva “Nektar” iz Tuzle sa UNDP-om koji implementira projekat EU4AGRI u BiH.
U okviru EU4AGRI projekta, a koji finansira Evropska unija u Bosni i Hercegovini, potpisani ugovor označava značajan korak ka zaštiti geografskog porijekla četiri različite vrste meda proizvedenih na području Majevičke regije.
“Ovaj važan događaj označava saradnju i angažman EU4AGRI projekta u podršci domaćim proizvodima i njihovoj dodatnoj vrijednosti. Izražavamo duboku zahvalnost Evropskoj uniji na prepoznavanju važnosti ovakvih aktivnosti i podršci koju pružaju razvoju novih aspekata naših lokalnih proizvoda”- kazao je Šefik Ćivić, predsjednik Pčelarskog društva “Nektar” Tuzla.
Potpisivanje ugovora dalje znači i korak ka brendiranju i certificiranju geografskog porijekle četiri vrste meda. Radi se o livadskom, lipovom, cvijetnom i medu medljikovcu. Zaštićeni proizvodi bi trebali biti pod kontrolom Agencije za sigurnost hrane BiH. Svi pčelari sa geografskog područja Majevice i iz oba entiteta, a koji ispunjavaju uslove proizvodnje i specifikaciju, imat će pravo na zaštitnu markicu.
“Parafrazirati ću N.A.Armstronga i reći da je ovo je veliki korak i za zajednicu sjeveroistočne BiH i za BiH i za čovječanstvo. Štiti se domaći proizvod, štiti se pčelarstvo, podržava se jedan cijeli sektor poljoprivrede i privrede, kreira se brend, stvara se nova jedinstvena vrijednost”- poručuje Ćivić.
Inače, “Nektar” je jedno od najstarijih najbrojnih udruženja na ovom području sa dugom tradicijom pčelarstva. Društvo je smješteno na Ravnoj Trešnji nadomak Tuzle gdje ima školu pčelarstva, pčelarski dom, api komoru i sve što je potrebno da bi se promovisao i zaštitio ovaj sektor. Ovih dana je organizovan i trening za senzioničare meda, a sve u pravu promocije i zaštite domaćeg proizvoda.
(Nataša Tadić)