• tik tok

Sutra se obilježava Svjetski dan mentalnog zdravlja: Najavljene aktivnosti i u Tuzli

Oct 9, 2023

Foto: BALANS

Svjetski dan mentalnog zdravlja, 10. Oktobar, obilježava se na inicijativu Svjetske federacije za mentalno zdravlje od 1992. godine. Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana mentalnog zdravlja je „Mentalno zdravlje je univerzalno ljudsko pravo.“

Odlukom Svjetske federacije za mentalno zdravlje 10. oktobra obilježava se Svjetski dan mentalnog zdravlja, i predstavlja globalnu kampanju kojom se promovira mentalno zdravlje širom svijeta. Unazad tri decenije, koliko se tradicionalno obilježava ovaj dan, percepcija mentalnog zdravlja postala je sinonim za ljudska prava.

U izvještajima UN Ureda za ljudska prava zadnjih godina se ističe da osobe sa problemima mentalnog zdravlja i određenim psihosocijalnim teškoćama imaju znatno veće stope slabijeg tjelesnog zdravlja i kraći životni vijek u odnosu na ostalu populaciju. Zbog toga je tema Svjetskog dana mentalnog zdravlja 2023. godine -„Mentalno zdravlje je univerzalno ljudsko pravo“ – prepoznata kao značajna za ovogodišnju globalnu kampanju.

Svjetska federacija za mentalno zdravlje poručuje da se obaveze i odgovornost država i vlada u osiguranju prevencije mentalnih poremećaja i pristupa uslugama zaštite mentalnog zdravlja više ne smiju ignorisati i zanemarivati.

Mentalno zdravlje je osnovno ljudsko pravo za sve ljude. Svako, ko god i gdje god da se nalazi, ima pravo na najviši mogući standard zaštite mentalnog zdravlja. Ovo uključuje pravo na zaštitu od rizika za mentalno zdravlje, pravo na dostupnu, pristupačnu, prihvatljivu i kvalitetnu njegu, te pravo na slobodu, nezavisnost i uključivanje u zajednicu.

Mentalni poremećaj i problem mentalnog zdravlja nikada ne bi trebalo da bude razlog da se neka osoba liši ljudskih prava ili da se isključi iz odlučivanja o vlastitom zdravlju. Međutim ljudi s problemima mentalnog zdravlja širom svijeta i dalje doživljavaju širok spektar kršenja ljudskih prava.

Mnogi su isključeni iz života u zajednici i diskriminirani, dok ih mnogo više ne može pristupiti zdravstvenoj zaštiti koja im je potrebna.

Ovogodišnja tema Svjetskog dana mentalnog zdravlja ima za cilj poticanje i olakšavanje veće saradnje između vlada, građana i donosioca odluka kako bi se osiguralo da se mentalno zdravlje cijeni, promoviše i štiti, te da se poduzmu hitne mjere kako bi svi mogli ostvariti svoja ljudska prava i pristupiti kvalitetnim i učinkovitim uslugama zaštite mentalnog zdravlja.

S ciljem vrlo značajnog zajedničkog djelovanja u oblasti poboljšanja socijalne inkluzije osoba sa psihosocijalnim invaliditetom, Udruženje za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji TK “Feniks” u partnerstvu sa Klinikom za psihijatriju UKC-a Tuzla iniciralo je projekat “Unapređenjem životne sredine do poboljšanog mentalnog zdravlja”, čiju je provedbu omogućio Grad Tuzla svojim donatorskim sredstvima, a Univerzitetski klinički centar Tuzla podržao svojom otvorenošću za jačanje korisničkih inicijativa i saradnjom.

Uz podršku zajednice, partnera i donatora, Udruženje za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji TK “Feniks”, u okviru obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja, 10. oktobra će svečano otvoriti uređeni prostor (sjenica) u krugu Klinike za psihijatriju, kao mjesta za socijalizaciju i promociju oporavka, osnaživanja ličnih kapaciteta i razvoja sposobnosti za vraćanje funkcionalnosti u svakodnevni život.

Ova sjenica plod je zajedničkog rada članova i članica Udruženja TK-a “Feniks” i pacijenata Klinike za psihijatriju a u okviru radno-okupacione terapije i projekta “Unapređenjem životne sredine do poboljšanog mentalnog zdravlja”.

U skladu sa temeljnim načelima Svjetske federacije za mentalno zdravlje iz 1948. godine, mentalno zdravlje univerzalno je pravo svih građana svijeta. Podržite mentalno zdravlje svih 365 dana u godini.

(Balans/Fenix Tuzla)