• tik tok

Sutra Badnji dan: Poseban dan za pravoslavce

Jan 5, 2025

Foto: Senad Pirić

Srpska pravoslavna crkva u ponedjeljak 6. Januara obilježava Badnji dan, koji prethodi najradosnijem hrišćanskom prazniku – Božiću, danu Rođenja Isusa Hrista.

Na Badnji dan u pravoslavnim domovima se unosi badnjak. Prema tradiciji, najstariji muški član porodice rano ujutro siječe hrastovo ili cerovo drvo, poznato kao badnjak. Drvo se treba sjeći s tri udarca tako da padne prema istoku.

Simbol badnjaka povezan je s predanjem da su pastiri donijeli drva Josifu i Mariji kako bi zapalili vatru i ugrijali pećinu u kojoj je rođen Isus. Badnjak se pali uoči Božića, a njegovo gorenje traje sve do praznika, simbolizirajući raskid sa starim vjerovanjima i prihvatanje svjetlosti i vjere u Novorođenog Hrista.

Običaji vezani za badnjak nose poruku zajedništva, ljubavi i sloge. Ljudi okupljeni oko badnjaka unose svjetlost vjere u tmine neznanja i praznovjerja.

Kod Srba su Badnji dan i Božić dani ispunjeni mnogobrojnim običajima koji oživljavaju događaj Rođenja u Vitlejemu. Uoči praznika, domovi se posipaju slamom, simbolično se pretvarajući u Vitlejemsku pećinu. Slamom se podsjeća na mjesto gdje je Isus bio povijen i gdje su mu se prvi poklonili pastiri. Na selu slama ostaje u domovima i po nekoliko dana, dok se u gradovima često unosi manji snop slame koji se postavlja pored badnjaka.

Na Badnji dan priprema se i božićna pečenica, tradicionalno zaklana dan ranije, na Tucindan. Badnja večera je posni porodični obrok, gdje se na stolu nalaze riba, suho voće, orasi i druga posna jela. Božić, kao prvi mrsni dan, proslavlja se uz pričest onih koji su poštovali pravila Božićnog posta.

Badnji dan i Badnje veče, 6. januara, obilježavaju sve pravoslavne crkve i vjernici koji prate Julijanski kalendar, uključujući Rusku pravoslavnu crkvu, Jerusalimsku patrijaršiju, Svetu Goru, grčke starokalendarce i koptske pravoslavce u Egiptu.

(Balans)