• tik tok

Legendarni Zlatan Saračević: Podigao sam zastavu BiH što sam više mogao

Jul 24, 2022

Ovih dana se navršava 30 godina od Ljetnih Olimpijskih igara u Barceloni i povijesnog nastupa tima BiH koja je bio najbrojniji koji je naša zemlja ikada imala. Domaći sportisti su tada prvi put nastupili pod zastavom BiH kao nezavisne i suverene države.

Našu zemlju te 1992. godine su predstavljali strijelac Mirjana Horvat, plivači Janko Gojković i Anja Margetić, atletičari Mirsada Burić, Kada Delić, Dragan Mustapić i Zlatan Saračević, judista Vlado Paradžik, kajakaš i kanuist Aleksandar Đurić i dizač tegova Mehmed Skender.

Za domaće sportiste bio je to veliki izazov u svakom smislu jer je je BiH bijesnio rat i bilo je iskušenje pripremiti se  i otići na takmičenje.  Zlatan Saračević, bacač kugle i sportista stoljeća iz Tuzle, danas se prisjeća kako je to tada izgledalo. Treninzi u ratu daleko su bili od normalnog, kaže, a njemu je poseban problem bio nedostatak hrane jer je morao unositi znatan broj kalorija da bi odradio treninge.

” Same pripreme su bile veoma teške, faktički nije ih ni bilo. Nesiguran odlazak na trening, da li ćeš živ doći do treninga ili se vratiti kući,  a poseban problem je bila nestašica hrane”- prisjeća se Saračević, sportista koji je osvojio sve što se moglo osvojiti na domaćim i međunarodnim takmičenjima.

Kako su bh.sportisti uopšte uspjeli doći na Olimpijadu? Naime,  Olimpijski tim BiH te ratne 1992. godine okupio se u Splitu. Nakon što je BiH 1992.priznata kao samostalna država, formiran je Olimpijski komitet BiH. Prvi predsjednik i osnivač bio je Stjepan Kljuić. Tako je formiran tim za ljetne Olimpijske igre u Barceloni.  Naši olimpijci su se našli u Splitu  zahvaljujući Antonu Vrdoljaku, tadašnjem predsjedniku Hrvatskog olimpijskog komiteta.  Tu su broavili nekoliko dana i obavili zajedničke pripreme te potom otputovali u Sloveniju gdje im je Sabahudin Vugdalić osigurao smještaj. Tu su naši sportisti dobili I olimpijsku opremu, a potom, zajedno sa slovenačkim olimpijcima avionom otputovali za Barcelonu, a Slovenija je snosila troškove puta.  U Barceloni su bh.sportaši trebali nastupiti prvo pod zastavom Međunarodnog olimpijskog komiteta. No, u zadnji tren došla je vijest da tim nastupa  pod zastavom BiH. Na sastanku je predloženo da Saračević nosi zasutavu i svi su to podržali.

“  Kada smo stigli na stadion, vidjeli smo da zastava BiH nije kao ostale, nego da je na njoj nacrtan grb sa zlatnim ljiljanima. To se desilo jer su organizatori kasno dobili dopis da ćemo moći nastupati pod našom zastavom. Srećom,  uz sebe smo imali četiri ili pet zastava BiH koje su bile istog formata kao i ostale, pa smo ih ustupili organizatorima. Odmah su skinuli nacrtane zastave i postavili one koje smo im dali”- prisjeća se Saračević. Saračević dodaje da ekipa nije išla da ostvari neke velike rezultate već  da svijetu pokaže Bosnu i Hercegovinu. Saračević je nosio zastavu BiH , prvu put predstavljajući  nezavisnu BiH. Zastavu sa ljiljanima je nosio jednom rukom i dignuo je što je više mogao da je pokaže cijelom svijetu. Iako je bilo veoma vruće,  njega je prolazila jeza, priča nam.

“ Ne znam to opisati. Bila je to jeza ponosa, prkosa i inata zbog svih dešavanja u BiH. Došli smo na Olimpijadu i pokazali svijetu da postoji BiH, zemlja u kojoj se tada dešavao strašan rat. Mislim da mi je u tome trenutku i u tom svom mom prkosu i inatu pokušao oduzeti zastavu da ne bi imao nikakve šanse. Mogao mi je samo ruku otkinuti. Bio sam najsretniji čovjek na svijetu.Kada je spiker najavio izlazak Bosne i Hercegovine, 120.000 ljudi nas je pozdravilo gromoglasnim aplauzom. Digao sam zastavu koliko sam god mogao u vis i tako je nosio cijeli krug oko stadiona”- ponosno priča Saračević. To se sve može vidjeti na snimku sa ceremonije otvaranja Olimpijskih igara u Barceloni, od treće minute videa.

Njegovi protivnici na takmičenju su bili isti oni koje je ranije pobjeđivao. No, zbog stresa, rata i brige, nije ostvario vrhunski rezultat.

“ Brinuo sam se za porodicu i za BiH. Ali i zbog slabih priprema, nisam ostvario vrhunski rezultat. Niko od nas nije. Ali, ipak, smo uspjeli da predstavimo BiH svijetu na najvećoj sportskoj smotri”- smatra ovaj veliki sportista. Najbolji rezultat ostvarila je Mirjana Horvat koja je bila osma u streljaštvu.

Inače, Zlatan Saračević osvojio je nevjerovatan broj medlaja i pehara. Od većih takmičenja,  osvojio je zlatnu medalju na Europskom  prvenstvu 1980. godine, brončanu medalju na Europskom prvenstvu 1981.godine  i srebrenu na Ljetnoj univerzijadi 1983. godine. Također se takmičio na Evropskom prvenstvu 1996. godine ali nije stigao do finala.

Saračević i dalje drži dva rekorda u bacanju kugle i dizanju tegova. Njegovo o najbolje bacanje bilo je 21,11 metara, postignuto 1984. godine u Zagrebu. On je više od tri decenije, rekoder  Bosne i Hercegovine u bacanju kugle.

Saračević drži rekord i u dizanju tegova, 165.5 kilograma u trzaju i preko 200 kilograma u izbačaju. To su samo neka od takmičenja i ostvarenih rezultata. Inače je osvojio više od 200 medalja i proglašen je sportistom 20.stoljeća Grada Tuzle.

( Nataša Tadić)