• tik tok

Snijeg na voću: Koliko šteti i može li voće opstati nakon snijega?

Apr 17, 2024

Foto: Balans

Niske temperature i snijeg sigurno će štetiti svim voćnim vrstama. Najviše će stradati breskve i kruške koje su, u većini krajeva, bile u fazi razvoja i veličine su klikera.  Poslije otapanja snijega, voće bi trebalo prihraniti aminokiselinama kako bi lakše podnijelo stres zbog perioda niskih temperatura.

Da voće ne bi bilo potpuno uništeno, ključni su naredni dani i temperature.

„Snijeg je svakako naštetio voću ali najvažnije je da ne bude mraza i temperatura ispod nule. Ukoliko se temperatura spusti na -2 stepena celzijusa to bi bilo pogubno za sve vrste voća. Na toj temperaturi voće se uništava, posebno u fazi u kojoj je sada“, kaže za Balans Suad Selimović stručnjak za hortikulturu.

Snijeg je, pri ovako lošim vremenskim uslovima, dobar izolator na cvjetovima i pupoljcima, a dodatni problem može nastati ako dođe do njegovog naglog topljenja praćenog niskim temperaturama, odnosno, mraznim noćima. Ako i dođe do toga, ponovo bi trebalo zaštititi voćke dimljenjem ili orošavanjem jer niže dnevne temperature koje će sigurno ostati barem dva do tri dana nakon prestanka padavina, onemogućavaju tretman aminokiselinama.

S njima bi, u svakom slučaju, trebalo tretirati voće čim dnevne temperature prijeđu 10 C°, u količini od dvije litre po hektaru, kako bi stabla lakše podnijela stres nakon otopljavanja.

(Balans)