Udruženje “Leptir” Banovići, koje okuplja roditelje djece sa poteškoćama u razvoju, organizovalo je danas miran protest roditelja ispred prostorija Centra za razvoj inkluzivnih praksi u Banovićima. Razlog protesta je smanjenje broja stučnog kadra u Centru te roditelji apeluju na resorno ministarstvo da omogući normalan nastavak rada u narednoj školskoj godini.
Centar za razvoj inkluzivnih praksi u Banovićima (CRIP ) postoji tri godine i nudi besplatnu sveobuhvatnu pomoć djeci sa poteškoćama u razvoju. Oko 50 djece iz Banovića, Kladnja, Živinica i Lukavca, samo prošle školske godine, u Centru je dobijalo usluge defektologa, logopeda, senzornu, radnu i fizioterapiju te psihološku podršku, a koja je organizovana i za roditelje. Među njima je Jasmina Softić, majka koja dvoje djece dovodi na terapije. Djeca su imala problema sa govorom, posebno djevojčica koja nije nikako pričala, te sa motorikom. Majka tvrdi da su u Centru, uz potrebne tretmane, propričali ali i poboljšali svoje motoričke sposobnosti.
“Mala stvar je za ono što su uradili reći da je to napredak. To je ogromno, nama roditeljima je značajno. Da dođe do gašenja centra, ne bi samo ugrozili ustanovu, već i nas roditelje, a prvenstveno djecu”- kazala je Softić.
Centra koji je opremljen modernim standardima te prilagođen ovoj ranjivoj kategoriji stanovništva, imao je zaposleno devet stručnjaka. Po novim pedagoškim standardima TK, ostaju samo tri što je neprihvatljivo i roditeljima i uposlenicima koji su ostali poput Mersudina Šehića koji je i koordinator.
“Tri zaposlenika ne mogu raditi kao devet. Četiri kabineta će biti prazna i nema tu više fizioterapije, senzorne terapije, itd. Roditelji će biit prinuđeni te usluge tražoto na drugim općinama što iziskuje vrijeme novac, čekanje”- pojasnio je Šehić. Njegova kolegica, Mirela Šabanović Efenedić, koja je protekle dvije godine radila u Kabinetu za psihološku pomoć porodici, ne ostaje na dosadašnjem radnom mjestu. Priča da je bilo razgovora za resornim ministrom ranije ali bez uspjeha.
“Mi sada, kada je izašao konkurs, nemamo naše pozicije. Ostaju tri defektologa. U suštini, Centar nije koncipiran da radi sa tri osobe. Sam taj kvalitet i način rada će izgubiti smisao. Ono što najbolnije, odlučuju ljudi koji nas nikada nisu posjetili i oni ne znaju kako izgleda ovaj centar”- pojašnjava Šabanović Efendić.
Donošenjem novih Pedagoških standarda i općih normativa za osnovni odgoj i obrazovanje, smanjen je djelokrug rada Centra pojašnjavaju iz ministarstva te su ističu da su defektolozi raspoređeni u škole u drugim opštinama.
“Centar ostaje raditi ali samo za područje opštine Banovića. Imat će tri zaposlenika. Pored toga, mi smo za Osnovnu školu „Banovići“ gdje egzistira CRIP, dali saglasnost na raspisivanje konkursa i prijem još tri asistenta koji će raditi sa više učenika za koje je škola tražila odobrenje”- pojasnio je medijima Ahmed Omerović, ministar obrazovanja TK.
Roditelji, a koji uglavnom dolaze iz ruralnih naselja i sa nezavidnom finansijskom situacijom, nadaju da će Centar opstati kako ne bi morali pomoć za djecu tražiti u drugim gradovima i opštinama jer bi im to bio veliki teret i trošak.
(Nataša Tadić)