• tik tok

Roditelji ne plaćaju više: Hoće li učenici u TK započeti nastavu sa videonadzorom i fizičkim obezbjeđenjem?

Aug 24, 2023

Foto: Balans

Troškove fizičkog osiguranja u školskim objektima u  Tuzlanskom kantonu ubuduće će snositi budžet Tuzlanskog kantona, a ne roditelji. Međutim, škole u Tuzlanskom kantonu u novu školsku godinu neće ući pokrivene videonadzorom i sa fizičkim osiguranjem jer nisu završene sve potrebne procedure, rečeno je danas medijima na sastanku Ministarstva obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona, Pedagoškog zavoda Tuzlanskog kantona i driektora srednjih i osnovnih škola.

Tema sastanka je bila organizovanje odgovarajuće tehničke i fizičke zaštite, nabavka i distribucija udžbenika za osnovce te informacija o provedenoj analizi radi detektovanja nedostataka u oblasti obrazovanja sa prijedlogom mjera.

Do kraja budžetske godine, internom preraspodjelom, Vlada TK osigurat će oko 750.000 KM za fizička obezbjeđenja škola, a te postupak će raditi škole. S obzirom da nastava počinje za koji dan, postavlja se pitanje ulaze li đaci i nastavnici u novu školsku godinu u objekte koji imaju fizičko osiguranje i video nadzor?

“Tu dinamiku provode škole, ovisno od veličine škole te Zakonom o javnim nabavkama koji će škole morati provesti. tako da odgovor DA ili NE, u ovom momentu ne možemo dati. Plan je da to bude. Ako se u nekoj školi desi da iz proceduralnih razloga ne bude, tražit ćemo rješenje”- kaže Ahmed Omerović, ministar obrazovanja i nauke TK.  

U nekim školama i do sada je bilo ozebzbjeđenje, ali plaćali su ga roditelji. Međutim, kako je to funkcionisalo, pokazuje primjer Osnovne škole “Lukavac Grad” u kojoj je, prije nekoliko mjeseci, bivši učenik unio oružje i upucao nastavnika.

“Čovjek je radio od 10:00 do 18:00 sati. Taj dan kad se desio slučaj, toj osobi je istekao ugovor. Mi smo sada definisali u kojim školama, sa kojim uzrastom i u kojem periodu treba biti obezbjeđenje. Tako da se sada ne bi trebala desiti ta situacija da imamo period kada su učenici u školi, a da nisu pokriveni obezbjeđenjem” kaže ministar.

Obezbjeđenje treba 15 minuta prije nastave, biti na svom radnom mjestu.

“Ovo je jedno sistemsko rješenje. Ne plaćaju više roditelji, budžet TK će to snositi. Vlada TK će osigurati sredstva. Shodno tome, mi imamo mogućnost propisati u kojem periodu je potrebno obezbjeđenje u školama. Do sada je bilo fizičko obezbjeđenje, ali nije bilo sistemski riješeno”- ističe Omerović.

Nakon nemilog događaj u Lukavcu, formirana je radna grupa koje je trebala sačiniti analizu i predložiti određene mjere.

“U svim školama smo imali stručna vijeća gdje je bila edukacija učenika, roditelja, mlađih kolega. U mojoj školi je bio videonadzor koji nije bio u potpunosti prilagođen. To ćemo relaziovati u narednom periodu. Što se tiče fizičke zaštite, čekamo prebacivanje sredstava”- kazao je Dževad Mehić, predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola i direktor Osnovne škole “Mejdan”.

Bile škole opremljene kamerama i obezbjeđenjem ili ne, nova školska godina mora započeti 1. septembra.

“Mi smo pripremili određene obuke i seminare za nastavnike, direktore, pomoćnike, a sa jednom namjerom. Da usitinu pokušamo i do krajnje mjere da uzobiljimo sve oblike i postupke koji doprinose opštoj, ne samo sigurnosti u smislu fizičke sigurnosti. nama ostaje sistem učenja, podučavanja, obrazovaja”- podsjetio je  na ulogu škola Izet Numanović, pomoćnik direktora Pedagoškog zavoda TK.

Iz Aktiva direktora srednih škola tvrde da se i škole trude da doprinesu boljem stanju obrazovanja u ovom kantonu.

“U narednom periodu ćemo nastaviti sa  provođenjem novih mjera. Namjeravamo nastaviti sve aktivnosti. Nije bilo dovoljno vremena za neku dublju analizu. Cilj je da se, na neki način, vrati vjera u sistem i da da na rasterećen način obezbjedimo povratak u školu našim učenicima i zaposlenicima”- zaključila je Alma Šehanović, predsjednica Aktiva direktora srednjih škola i direktorica Gimnazije “Meša Selimović”.

(Nataša Tadić)