• tik tok

Ribolov štuke: Kako ju je najlakše upecati, na keder ili varalicu?

Sep 26, 2023

Štuka je riba, koja autohtono živi u jezerima i rijekama širom Europe, Azije i Sjeverne Amerike.

Ovo je riba, koja je grabežljivac, što znači, da se u svom prostoru hrani sa drugim ribama, žabama i manjim sisavcima.

Sve to joj omogućavaju njezini oštri zubi, te velika i jako snažna glava.

Jer je ribolov štuke postao u zadnjim godinama jako obožavan i među ribolovcima na našem području, odlučili smo se, da napišemo jedan članak na tu temu.

Kakav pribor / oprema vam je potrebna, kakve varalice i mamci su najbolji, kako ih odabrati, kako rukovati sa štukom, ako ćete je loviti po sistemu „catch and release“ i još neke druge stvari, koje su jako bitne kod ribolova štuke.

Kakav pribor / oprema za ribolov štuke je potrebna?

Da biste uopće ulovili štuku, potrebno je odabrati adekvatan ribolovni pribor.

Kad napišemo adekvatan, imamo u mislima dovoljno snažan, pametan i naravno – jeftin!

Nije baš uvijek tako, da je potrebna “zadnji hit” oprema, kako bi bili uspješni – pa eto, birajte pametno! A sljedeći redovi mogu vam biti od pomoći.

ŠTAPOVI

Univerzalna duljina štapa trebala bi biti negdje oko 2,7 metara. Duže štapove možemo upotrijebiti ako nam je potrebno duže zabacivanje, dok su kraći idealni za nepristupačan teren.

Težina bacanja treba biti između 20 i 60 grama. Osim dužine i gramaže, moramo obratiti pozornost i na akciju štapa. Ukoliko se savija samo vršni dio štapa on ima brzu akciju, ukoliko se savija 2/3 dužine štapa, on ima srednju akciju, a ukoliko se savija cijeli, akcija mu je spora. Odabir srednje akcije pruža dovoljnu čvrstoću i fleksibilnost dok istovremeno omogućavaju bolje prijanjanje od sporih.

ROLE

Odabir role svodi se na one role s prednjom kočnicom. Za ribolov na štuke takve su kočnice pogodnije. Odaberite kvalitetnu rolu sa čvrstim kotačem za okretanje. Veličina 2500-4000 je idealna. Imajte na umu razliku u težini jer je to bitan faktor kod dužeg ribolova.

NAJLON

Odabir je individualan te se mišljenja ribolovaca razilaze. Neki kažu da je bolji monofil, a neki, da je bolja upredenica. Osim razlike u cijeni, razlika je u podnošenju temperature. Ukoliko lovite ljeti tada je bolja upredenica, dok je za zimu bolji monofil. Neki ribolovci pak kažu, da je upredenica predebela. Pokušajte razne varijante i odlučite na temelju iskustva. Debljina od 0,3-0,4 mm za monofil je sasvim dovoljna.

PREDVEZ

Štuka ima veoma oštre zube te je korištenje predveza nužno. Idealna duljina je 20ak centimetara. Postoje razni materijali od kojih se predvezi izrađuju, no cijena uvelike varira. Ukoliko vam cijena nije problem, najbolje je odabrati titan ili volfram, umjesto običnog čelika. Postoji i varijanta od fluorokarbona. Čvrste su i za razliku od metalnih, nevidljive. Neki ribolovci smatraju da je učinkovitija u čistim vodama. Preporuka je ipak koristiti metalne, zbog mnogo veće čvrstoće.

Ribolov štuke varalicom – što i kako odabrati?

Izbor varalica je veoma šarolik. Mogućnosti su mnoge i na vama je, da odaberete onu s kojom ćete imati najviše uspjeha. Ono što je važno je, da odaberete kvalitetne modele od provjerenih proizvođača.

Ovisno o lokaciji i dobu godine, odaberite neku od varalica iz osnovne podjele:

POVRŠINSKE

Ove varalice plutaju na površini i ne tonu. Štuka kao grabežljivac lovi manje ribe te je bitno, da je vaš mamac pozicioniran tamo, gdje bi prirodni plijen trebao biti. Poznato je, da su mnoge ribe ljeti aktivnije, pa tako i manje ribe koje štuka lovi. Ljeti te male ribe često dolaze na površinu pa tako i štuka za njima. Površinske varalice idealne su za toplo doba godine. One su također idealne ukoliko je ispod površine gusta vegetacija te neće zapeti.

Osim površinskih postoje i varijante koje “plutaju” neposredno ispod površine, na dubini od par centimetara. Neki od njih dizajnirani su da povlačenjem mamac izranja i uranja te tako oponaša prirodno kretanje štukinog plijena.

VOBLERI ZA MANJE DUBINE

Ovi mamci tonu na određenu dubinu, koja je obično do par metara. Dizajnirani su tako, da imaju dio oblika žlice na prednjem dijelu. Veličina žlice ovisi o predviđenoj dubini za konkretni mamac. Konstruirani su tako kada ih lagano trzamo, imitiraju kretnje štukinog plijena.

Klasični vobleri imaju preveliku plovnost, da bi dosegnuli dubine veće od 5 metara, no postoje varalice, koje mogu uroniti i preko 10 metara. One se ne koriste toliko često.

METALNI MAMCI

Privlače štuku svojim okretanjem i bljeskanjem zbog svoje sjajne površine. Za razliku od voblera, ograničena je dubina na koju se mogu spustiti. Njihovo kretnje također proizvode vibracije koje štuka detektira kao pokret svog plijena.

SILIKONSKI MAMCI

Postoji mnoštvo vrsta, oblika, veličina i tvrdoće ovih mamaca. Mogu se koristiti za lov na štuke, no mana im je što su veoma krhki i mogu se lako oštetiti. Prilikom lova na predatora poput štuke to nije najidealnija opcija.

Postoji još različitih vrsta varalica, primjerice one koje su dizajnirane tako da ne zapinju u vegetaciji, ukoliko lokacija to zahtjeva. Sve navedene varalice imaju prednosti i mane. Prilikom odabira vodite računa o uvjetima u kojima planirate loviti.

Postoje i različite boje varalica. Ovisno o jačini svjetla i čistoći vode, možete ih mijenjati. Ako je sunčano i voda je čista, pokušajte odabrati one sa srebrnim reflektirajućim dijelovima, dok u mutnoj vodi odaberite one koje imaju zlatne reflektirajuće dijelove. Boja samog mamca također treba biti u skladu s lokacijom i vidljivosti. Mora se dovoljno istaknuti.

Ribolov štuke živim mamcima / kederom

Osim varalica, za ribolov na štuke možemo koristiti i žive mamce. Valja napomenuti kako ova tehnika nije dozvoljena na svim lokacijama. Ako se odlučite na ovaj pristup, vodite računa o tome, da odete na lokaciju na kojoj je to dozvoljeno. Štuka kao grabežljivac je vitalan dio ekosustava i moramo poštivati pravila u ribolovu.

Kao i sa varalicama, za ribolov živim mamcima možemo koristiti sisteme na plovak ili dubinske sisteme kako bi pravilno pozicionirali naš mamac. Štuka nije izbirljiva, i kao predator, će pojesti raznolike mamce. Možemo koristiti bilo koju manju ribu, no čak i manje životinje poput guštera ili žaba.

Neke od najčešće korištenih kedera za ribolov štuke su:

• Babuška
• Crvenperka
• Žutooka
• Klen
• Deverika
• Uklija

Kompletan članak pročitajte ovdje.

(Balans/Fishing.si)